| magdalenalilianapetronela a întrebat:

Merge sa bagi bransament de plastic la instalatia de gaze

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| StefanKogut a răspuns:

NU. Plasticul reactioneaza cu compusii organici, de aia nu se tine benzina in PET-uri!

| regis a răspuns (pentru StefanKogut):

@StefanKogut: benzina nu se tine in PET-uri din alt motiv. In anumite conditii flacoanele PET pot produce scantei.
La gaze se pot monta exclusiv materiale autorizate in acest sens, iar firmele care executa astfel de lucrari le stiu foarte bine. Nu e de joaca, numai astfel de firme pot face modificari, instalatia este verificata periodic si daca nu corespunde proiectului de executie vei avea cheltuieli mari.
Raspunzand totusi la intrebare, la bransamentele de gaz se pot folosi conducte de polietilena, care este un material plastic.

| smart01 a răspuns:

Sincer, cred ca ar trebui sa consulti un instalator cel mai bine, in loc sa intrebi pe TPU.
Aud zilnic sau cel putin saptamanal de accidente cauzate de gaze, scurgeri de gaze, asfixieri si alte similare.

Sper sa nu ai parte de probleme de felul asta niciodata! happy