| WayhaughtK a întrebat:

Merita sa iti cumperi o casa in Canada?
Unii spun ca sunt facute din "carton".
Sau mai bine iti iei un apartament?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce inseamna la tine o casa din carton? Case din carton nu exista, e doara o vorba, care se refera la casele construite din alte materiale decat caramizi, boltari bla bla.
Am vazut cineva pe aici spune casele din canada nu-s ca cele din Statele Unite.Asta so credea ea sunt exact la fel adica tot din "carton "laughing asta daca ceara vrea sa stie, iar temperatura nu-i de minus 30 poate f usor ajunge la minus 40 de grade iarna.Deci casa nu conteaza ca e din caramida sau beton, ba chestia asta e rau in cazul in care nu o izolezi, iarna ala esti bagi pe foc ca la locomotivele alea pe aburi laughing.
Casele in Canada is facute dintr-un schelet de lemn totu de jos pana sus.Pe acest schelet de lemn se poate pune la exterior caramida, dara e doara asa de frumusete sa arate casa bine, sau se poate pune OSB placaj din ala cred ca stii ce zic si apoi se incarca cu ciment, bine se prinde o plasa metalica subtire si peste aia se da o mana de ciment.
La interior pe scheletu de lemn ce am spus se prinde rigips direct de schelet si pe tavan si pe pereti, apoi se da gled si vopsea.
Vei avea sa zic asa un perete gol la interior. Dara nu-i gol.Inainte sa pui rigipsu se pun materiale izolante termic, cum ar fi vata minerala, vata de sticla, spuma si alte materiale izolante, depinde de ce bani este acea casa.Tot in peretii aia se pun si cablurile electrice, cablurile de tv internet, tevile de apa, canalizare si ce o mai fi.
Pe tavan in pod se pune izolatie fie vata de sticla, minerala, sau celuloza.Acestea pot fi saltele sau se sufla cu o masina speciala un anume strat de izolatie.Acoperisu este ca sin RO cu diferenta ca in Canada nu se foloseste scanduri, se folosesc tot OSB peste care se pune carton, deci carton din ala butum dara nu cum se folosea in RO pe vremuri val de carton.Aici cartonu butuminos pentru acoperis vine in placi sub forma de solzi adica sa arate frumos.
La parter ai jos ori beton pus direct pe pamant peste care se pune mocheta sau parchet depinde de om,aia se poate schimba oricand,sau sunt case asezate pe o fundatie asa ceva mai sus si intre pamant si podea ai un spatiu sa zic asa de c am juma de metru,iar podeaua este tot de grinzi de lemn pe care se pun scanduri f groase si aia e podeaua.
Acum cu datele astea generale poti sa iti faci o idee daca is din carton sau nu.
In Canada si Statele Unite nu sunt case din caramida,adica asa cum le stii tu cas facute in RO,nu exista asa ceva,iar din beton is doara blocurile alea inalte dara au doara structura din beton, adica stalpii si tavanu, respectiv podeaua, restul adica peretii is facuti exact cum am aratat mai sus cu deosebirea ca in loc de lemn adica in loc de leturi din lemn se folosesc profile din metal asa cum se foloseste sin RO alea pe care se prinde rigipsu zic.
Apartamentele in canada ca sin america is cum am spus mai sus, adica aptm la bloc inalt din beton cu profile din metal, deci peretii la fel cu izolatie bla bla sau aptm la cladiri din astea gen 4 etaje sau 7 etaje caz in care is facute exact ca si o casa totu din lemn din profile din lemn cu rigips, izolatie bla bla.
Americanii sau canadienii nu irosesc banii aiurea pe ziduri din caramida si alte timpenii boltari etc.
O casa sau aptm din canada tine mai cald de N ori decat o casa din RO si temperaturile din canada is mult mai scazute can RO si pe o perioada de vreo 6 luni ai numa asa dealde minus zeci de grade celsius.
Orice ai vrea sa cumperi in Canada depinde cine esti, ce pretentii ai de la o casa chestii de genul asta.Eu personal nu as cupara o casa nicaeri, mias construio eu.Bine acum depinde si daca te pricepi,sa constuiesti o casa,iar daca nu mas pricepe as pune pe cineva, dara s-o faca exact cum vreau eu, nu cum construiesc canadienii si americanii case, care sincer is slabe calitativ sa le zic asa, is facute de companii, iar companiile fac case sa le vanda nu sa stea cu ele ni de zile pe piata.Despre ce vorbesc? Vorbesc despre faptul ca o casa se vinde mult mai rapid daca este mai ieftina.Ca sa fie ieftina trebuie so construiesti cu materiale mai ieftine sau la cerinte minime acceptateToate casele astea au fundatia varza, toate se lasa, la anumiti ani nu se mai inchid usile bla bla, pentru ca fundatia lor este facuta f prost, ieftin.De aia sunt companii balamuc care se ocupa cu fundatiile,adica sa iti indrepte casa din cand in cand laughing deci casele is facute astfel ca exista un intreg lant de companii,care se ocupa de reparea acestor case,deci nu faci o casa sa spui frate gata aia e deacu o mai renovez peste o suta de ani laughing pai si oamenii ce fac, nu trebuie si ei sa aiba un job ceva laughing. Deci fundatiile exceptand blocurile alea inalte si cladirile mai mari cu garaje sub unde se baga beton la greu, restul au o fundatie de rahat sa zic asa, slaba rau, toata crapata.Dar na locuiesti in casa, deci nu stai tu sa te gandesti vai nu stiu ce se afla in pamint.Asa cum locuiesc majoritatea poti locui si tu.Ce am zis is chestii de constructie, cum is facute.
Stii cand auzi chestii de genul asta te sperii ca la doctor, cand vorbeste ala in termenii medicali si o simpla zgarietura ti se pare ceva foarte grav, groaznic laughing sa si cu casele astea.
Daca ai nelamuriri ma gasesti pe aici.Deci casele in canada is facute exact ca cele din Florida de ex. Dara din carton, adica hartie nu-s facute stai linistit.Si tin mai cald decat casele sau blocurile din RO, te asigur de asta pentru ca eu aici locuiesc.

| WayhaughtK explică (pentru relian):

Iti multumesc pentru raspuns. Apreciez efortul
In ce provincie stai?
Eu vreau sa vin in Ontario
: ))

| relian a răspuns (pentru WayhaughtK):

Eu locuiesc in Texas, dara stiu de Canda ca am prieteni acolo in Montreal si am vorbit de case cum si bla bla.Nu am fost in Canda dar sincer, nici nu-s prea curios sa ma duc laughing
Aia de acolo vor sa vina in state si ei dara nu prea au cum, vin doara in vizita, mai toti candienii vin vara la plaja in state, dara nu te poti muta in state ceara daca esti cetatean candian.Americanii in schimb pot merge in Canada cat vor si cand vor.Asta e,e bine sin Canda,mult mai bine decat in RO sau UE.E bine si in Ontario ca se vorbeste engleza,dara asa ca si cum sa le zic ajutoare le ai in Quebec, aia nu stiu ce vor ce tot incearca, se vorbeste franceza, dara nu cred ca e ceva de viitor, insa baga tot felul de chestii sa te ajute in speranta ca or sa reziste mai mult timp, povesti vrajeli.In sf ca si constructii in Canada e peste tot la fel, am cunoscut pe cineva sin Ontario la Niagara deci nu conteaza cai Quebec sau mai stiu eu unde.Chestia ca astia cu Quebecu lor iti faciliteaza mai usor sa emigrezi, daca mergi la ei, fata de restul Canadei.Bine eu vorbesc de emigrare nu de vizita.

| WayhaughtK explică (pentru relian):

Ok. Mersi de raspunsuri.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Canada nu e Statele Unite, asa cum nici vara nu e ca iarna. Ce timpit ar face case din carton la -30 iarna? Nu crede toate timpeniile de pe net.