| Matei3012 a întrebat:

Salut am niste nelamuriri si as dori niste explicatii
Detin o casa batraneasca sa ii spun asa si am decis sa renovez daca pot spune asa niste camere...peretii nu sunt cei mai drepti si aveau destule crapaturi si imperfectiuni asa ca pe unde a fost nevoie am nivelat cu niste glet adeplast pentru finisare, am smirgheluit apoi am dat cu amorsa si dupa ce aceasta s-a uscat complet am inceput sa dau cu var lavabil alb(peretii au fost dati in trecut tot cu lavabila de culoare portocalie)si abia abia se cunostea albul pe pereti se vedea de parca nici nu am dat cu var alb peste(am folosit kober ecoplast)si mai mult de atat prin multe locuri a facut reactie chimica daca pot spune asa si s-a exfoliat pur si simplu a crapat pe loc acum merg cu speranta ca maine cand mai dau odata cu var sa iasa alb curat
Este normal sa se intample asa?
Ce pot face sa fie totul bine?
Ce sfaturi imi dati?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Știi cum e sa pui petec nou la haina veche? În timp o rupe. Cam asta ai făcut tu. La casele vechi e necesar sa fie trasa tencuiala noua, și abia apoi gletuit și dat cu lavabil. Altfel, te poți aștepta la reacții din partea zugrăvelii/tencuielii vechi.
În situația ta, nu ai ce face. Și după patru-cinci straturi de lavabil, unde a făcut reactie va face din nou.
În plus, și nu vreau sa te descurajez, nu poti fi sigur ca ce ai făcut va tine în timp. Dacă nu ai folosit măcar plasa de fibra de sticla la crapaturi, șansa să reapara crăpăturile e mare, și poate sa se întimple asta chiar și la cateva saptamini de la aplicarea gletului.
Un sigur sfat pot da. Ia-o de la capat și trage tencuiala serioasa, fixata fie pe plasa de Buzău fixata pe pereți, fie pe rapiț (plasa de sirma). Doar asa faci treaba cum trebuie ca să nu mai dai de probleme, si sa și tina.

| relian a răspuns:

Se vopseste de el putin 2 ori.A facut reactie cu ce anume? Daca sa exfoliat acum, o sa se exfolieze si a doua oara.
Mai dsa odata si vezi daca se intampla la fel. Daca o sa fie OK mai dai inca o mina.
Ce ytreb sa faci tu la camerele alea sa pui jos si pe tavan cate un profil a, pai profile verticale izolatie si rigips, faceai si izolare buna, aveai si pereti drepti si fara probleme.
Dar probabil nu vrei sa bagi bani, ori nu ai bani sa faci asa ceva.