| anonim_4396 a întrebat:

Cat m-ar costa sa ridic o casa cu 3 camere (maxim 5m/5m) si una (3m/2m) avand in vedere ca am caramida deja? Vorbesc de ciment,multibat,acoperisul (fara geamuri, usi, decat peretii si acoperisul).

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus exact, subscriu si eu la suma de 15000, din care scazi vreo 2000, care ar reprezenta caramida ta.
Eu te-as sfatui insa sa renunti la caramida si sa o inlocuiesti cu BCA. Ce pierzi la achiziție recuperezi partial din mortar, din manopera pentru zidit, din material si manopera tencuit. Apoi te vei felicita cand va trebui sa tai canale pentru instalatia electrica si sanitară, sa dai găuri pentru tevi etc. Cel mai important insa, vei obtine un perete termizolant, echivalent al unui zid de caramida cat unul de cetate (cam de 5 ori mai gros).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai întâi ai nevoie de o aprobare de la primărie, pe baza unui proiect făcut de un arhitect autorizat.
După aceea poți să faci în regie proprie.
Ai nevoie să o pui pe o fundație, care trebuie să fie din piatră și ciment.
Apoi acoperișul poate să fie din țiglă pe structrură din lemn sau din tablă.
Apoi depinde cu cine lucrezi, meșteri la negru sau cu cineva legal cu care faci contract, ca să fii sigur că poți să îi tragi la răspundere.
Așa să pui, un minim 500 Euro per mp nefinisat.

| relian a răspuns:

Ce fel de caramida ai? O casa cu 3 camere nu are doara camere si gata aia e tot,trebuie sa faci si baie,sau bai,asta depinde de tine cate sau cat de mari, de asemenea poti face si o camera unde sa pui masina de spalat si poate si de uscat, niciodata nu se stie.
Pote frei sa faci si un living ca asa se face o casa normala.

Daca ai caramida din aia intreaga fara gauri atunci este f bine, o poti folosi sa faci ceva frumos. Daca ai caramida cu gauri, atunci te sfatui sa o vinzi si cu banii cumperi alte materiele, iti arat e ce si cum sa faci o casa cu doara 15 mii de dolari laughing nu glumesc si cu tot cu fundatie de beton,asta daca lucrezi tu sa o faci,nu sa pui pe altul.

Nu iti trebuie nici un meserias,nu trebuie decat sa te pricepi sa bati cuie,suruburi,in general sa stii asa sa faci cate ceva din toate si iti faci casa de moare lumea,n-a vazut toata Romania laughing
Pot sa iti fac cost la ce spui tu dar trebuie plan la casa,schita adica cu toate alea camere,baie, sau bai, closeturi daca vrei, living, camera pr masina de spalat etc, dupa poti face calcul.
Ce informatii ai dat tu nu ai cum sa faci calcul.Acum vreo 3-4 ani am facut calcul pentru o casa cu 2 camere, dar cu living cu baie bucatrie, uite de bucatarie uitasem si ma ducea 10 mii dolari fara manopera, aia o faceam eu, deci materialele, preturile le-am luat de pe net de la dedeman.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca vrei sa o faci legal, doar proiectul si alte acte te costa in jur de 2000-2500 de euro.

| Răzvi42 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

laughing)))))) hai ca m-ai facut sa rad, maica-mea nu a dat atat cand a facut casa in care stam, si nu a avut nevoie de niciun proiect.eu imi fac casa la tara nu la oras. Pot s-o fac si fara sa stie primarul daca nu stiai.winking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Răzvi42):

Stiam ca o poti, dar daca cineva te paraste te obliga ori sa faci proiectul ori sa strici constructia. Mai dai si o amenda de 1000-4000 lei. Este adevarat ca depinde si de zona. Pe mine m-a rugat un prieten car lucreaza afara sa ma interesez cum poate sa faca imbunatatiri la casa. A vorbit cu primarul el si i-a spus ca trebuie sa faca planul casei, deoarece nu-l are, casa fiind veche. De asemenea sa faca studiu de rezistenta. Eu m-am dus la doi arhitecti si mi-au spus care este pretul: in jur de 8000 de lei. Un coleg de munca si-a construit o casa intr-o zona de extravilan, care apoi a fost inclusa in intravilan ca zona pentru case de vacanta. A vrut sa vanda casa, da nu a putut deoarece cumparatorii doreau sa o faca cu contract, dar contract nu putea sa faca deoarece nu avea documente de constructie. A mers la un arhitect si a platit 10000 de lei plus o amenda de 2000 de lei si a intrat in legalitate. Asa ca nu mai rade de cele spuse de mine, ca eu nu scriu daca nu cunosc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Răzvi42):

Sa stii ca si arhitectii, ca toate serviciile in tara noastra, au preturi diferite, de la zona la zona. In zonele mai sarace si preturile sunt mai mici. Eu mi-am construit o casa de vacanta la jumatate pret la manopera cu muncitori din Moldova.

| Răzvi42 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Fac casa in curte la mine, nu ma da nimeni afara, nu platesc nicio amenda...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Răzvi42):

Sa fie asa cum spui - ma refer la amenda. Cat priveste locul - orice constructie, indiferent unde, chiar daca ii mai pui un etaj sau mansarda celei existente sau ii mai adaugi o incapere, tot cu autorizatie se face. Nu primesti autorizatie pana ce un specialist nu-ti face planul viitoarei constructii - daca il ai la cea veche, sau la toata constructia daca nu-l ai.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Răzvi42):

Si inca ceva: in prezent cei de la urbanism nu trebuie sa mai mearga pe teren sa vada ce s-a mai construit, deoarece pot vedea online.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da-mi adresa ta sa-ti fac reclamatie. laughing Glumesc cu reclamatia.
Eu iti spun ce prevede legea. Ca la voi primaria permite asa ceva... e pe langa lege. Dar daca iti face cineva reclamatie o sa-ti trebuiasca.

| InOrOut a răspuns:

In jur de 15.000 euro la rosu cu proiect si avize cu tot cu manopera.

| Răzvi42 a răspuns (pentru InOrOut):

N-ai sa vezi asa ceva, e prea mult.