| eanadandre a întrebat:

Nu înțeleg multe,mereu când intru in casa mă lovește o stare proastă,nu mai am chef de nimic și simt că nu suport sa stau in ea mai ales seara am o stare de panica și mi-e frică sa stau cu ușa deschisă în camera (am mai auzit zgomote prin casă,am avut vise urâte și paralizie in care auzeam lucruri stranii),mai incerc sa deschid geamurile sa se aerisească,trag toate perdelele și tot nu se simte nicio schimbare,parcă ar fi un loc abandonat. Pentru a nu mai sta in casa ieșeam și mă plimbam până mai târziu sau făceam orice altceva,când merg la altii acasă e mult mai bine,nu înțeleg ce e la mine de e atât de urât dar deja simt cum o iau razna. (PS nu știu dacă are vreo legătură dar în ultimul timp m-am plimbat mult prin cimitir și am calcat pe fel și fel de morminte vechi unde nu-mi dădeam seama,mă duc acolo la maică-mea și mai îmi pierd timpul,am vorbit cu cineva și a zis ca daca calc,fumez sau ceva pe acolo pot aduce spirite in casa, habar n-am)

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa lasi spiritele si povestile cu care te sperie unul si altul ca esi destul de mare la 16 ani ca sa intelegi ca ele nu exista in viata reala.
Mergi la biserica in loc sa te duci in cimitir ca sa te sperii singur si vor dipsare toate spiritele si fantasmagoriile pe care ti le imagienzi.
Ma astept totusi, ca la 16 ani sa nu mai gandesti ca un copil de 5-6 ani!

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa iti redecorezi spatiul (camera ta) cu elemente care definesc personalitatea ta si care iti aduc bucurie. Aprinde o lumanare, deseneaza ceva si pune pe perete (cu scoci de hartie, sa poti indeparta apoi fara probleme), cere cuiva o planta (multe femei le ofera fiindca ale lor se inmultesc si nu au ce face cu puii), pune-ti o floare intr-o vaza, etc.

Zgomotele din locuinta sunt cat se poate de normale, mai ales daca stai la casa si nu la bloc.Mereu este vantul sau vremea care solicita elementele de constructie ale casei, lemnul care mereu lucreaza si scoate sunete, sau alte elemente. Si mai ales, inchide usile. Daca le tii deschise nu doar ca se favorizeaza risipa caldurii, dar auzi si mai multe sunete.

Nu exista spirite sau fantome, am fost in cimitire inca de cand eram mica, cu bunica si prietena ei, cu matusa, cu mama, cu tata, mereu in vizita la cei decedati din familie.

Cimitirele la noi sunt groaznic impartite, nu exista spatiu intre morminte, deci e inevitabil sa nu calci peste unele ca sa poti pasi/merge unde trebuie sa ajungi. Nu asculta de acesti oameni superstitiosi care doar iti agraveaza anxietatea cu prostii sau rad de tine. Dupa logica asta trebuia sa aduc acasa sute de spirite. laughing Cum sa enervezi spirite daca fumezi?

| Freya1 a răspuns:

Eu nu prea pot sa stau în casa în care am crescut, adică la părinții mei. Daca rămân acolo fără partenerul meu, sau habar nu am pe seara singura ma iau de nebuna pe străzi.
Ziua e ok, dar noaptea cum ai spus și tu.Nu stau în camera decât cu usa închisă deși nu e nimeni în casa,încerc sa evit sa privesc holul sau părțile mai întunecoase a casei.

Treaba asta poate avea mai multe motive.Ori ești anxios/anxioasa și nu mai suporti sa stai singur/a având în vedere pierderile de-a lungul anilor, starea de spirit proasta, depresia, faptul ca te gândești la lucruri negative.
Ori casa are energi sa zic asa negative acumulate de-a lungul anilor cum sa învechit, cum au trecut generațiile și amintirile prin ea în funcție de cine a locuit acolo de-a lungul timpului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta sigur e caz pentru Sam și Dean Winchester ( din Supernatural).

| AdioTPU a răspuns:

Afuma toată casa cu tămâie și smirnă, stropește cu agheasmă și spune rugăciunea Tatăl nostru in fiecare seara înainte de culcare și dimineața.

| AdioTPU a răspuns:

Dacă cele de mai sus nu funcționează atunci cheamă preotul să facă o sfeștanie casei.

| slayer09 a răspuns:

Nu stiu ce s-a intamplat la tine in casa, dar aici tine si de starea de spirit pe care ai acumulat-o dealungul timpului in casa, atunci cand te simti inconfortabila si cu frica zile, luni, ani intregi, si toate le pui pe seama casei, deprinzi o emotie negativa fara sa fii constienta, deoarece tu ai depus niste emotii negative constiente care s-au cronicizat in subconstient, si subconstientul stie ca atunci cand intra in casa trebuie sa emane starea aceea nasoala, nu stiu daca m-ai inteles, dar ce e de facut, e ca lasi toate gandurile la usa si sa nu te mai gandesti la acea stare cand iti vine, ci sa incerci sa iti schimbi perspectiva, sa te lupti un pic cu tine sa lasi starea aia prin sport, da drumul la muzica in casa si danseaza, fa lucruri frumoase in casa si ai sa vezi ca daca faci lucrurile astea zi de zi, o sa iti mai lumineze un pic casa. Fa lucrurile ce iti plac in casa. Si fii fara frica, Dumnezeu e cu tine!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

In casa respectiva au existat mai multe persoane la un momendat?
Lipsa lor o poate face sa para o casa abandonata.
Nu fuma, nu calca pe la cimitir si nu, nu este adevarat, nu aduci nici un spirit in casa.
Fa un mic test :
du-te 2 ore la o prietena, adu-o a doua zi 2 ore la tine.
Vezi daca te simti la fel sau se schimba ceva cand e la tine fata de la ea.Si spune mi si mie rezultatul