| IngerFaraAripixD a întrebat:

O intrat un Liliac in apartamentu-l meu si s-a ascuns in bucatarie. Nu pot sa-l gasesc, nu stiti cum pot sa-l scot afara?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Liliecii se hranesc noaptea ---lasa-i. peste noapte, o singura cale de a iesi din casa( o fereastra deschisa ).

p.s. NU incerca sa-l prinzi ---liliecii musca si pot transmite rabie!

| nukeyly a răspuns:

"Nu pot sa-l gasesc" interesant... de obicei se acata de tavane, negru pe alb, stiu caz concret..., deci variante:
1. ia o bota groasa de 5cm si ziua cand doarme, daca unghiul permite dintr-o singura mutare de presa hidraulica, preseaza-i capu de tavan, hotarat! game over.
2. daca nu esti fan Saw (2004)-IMDB, da ai buget cateva sute de lei, ia un aparat performat(sau poate are un prieten, olx, eMAG, okazii) si cu arie mare de acoperire sa zicem 300-5000mp, cu ultra sunete dedicat zburatoarelor_sau un soft de ultrasunete la PC da trebuie sa ai ceva boxe mai exact monitoare de studio care sa suporte si sa poata reda frecventa de ouput a softului respectiv,
game on, lasa-i toate geamurile deschise si porneste discoteca de ultrasunete, daca liliacul nu este maniac o sa paraseasca zona fara proteste de strada pardon de apartament...
3.
Liliecii sunt protejați de lege în România așa că dacă bănuiți că aveți lilieci îndepărtați-i cu grijă, fără să-i răniți.

Mai întâi căutați locurile unde se pot ascunde liliecii și spațiile prin care ei pot să pătrundă în podul casei dumneavoastră. Cel mai bine ar fi să faceți asta seara, când liliecii ies la vânătoare de insecte. După ce descoperiți toate locurile prin care pot pătrunde, achiziționați un tub de spumă. Cu spuma veți astupa toate crăpăturile sau găurile din acoperiș pe unde liliecii se pot strecura în interior.

După ce ați astupat toate posibilele intrări, va trebui să lăsați o cale de ieșire (una singură). Recomandat ar fi un geam mai mic pe care liliecii vor ieți, însă nu se vor putea întoarce. Pentru a face asta aveți nevoie de o plasă de mărimea geamului. Ea trebuie fixată în așa fel încât să rămână un colț al acesteia prin care liliecii să poată ieși. Când vor încerca să reintre pe geam, liliecii nu vor reuși din cauza plasei. Când sunteți sigur că toți liliecii au ieșit din podul casei, îndepărtați plasa și inchideți bine geamul. Va mai dura o perioadă în care vor zbura în jurul casei dumneavoastră, în căutare de noi căi de acces. Din fericire, se vor resemna și vor pleca în căutarea altui adăpost.

Ce puteți face dacă un liliac a intrat în casă?
Liliecii sunt foarte activi atunci când temperatura din termometrele de afară este mai ridicată. Iarna, ei intră în hibernare. Se întamplă des ca seara, când un geam sau ușa de la balcon este deschisă, să intre un liliac.

Indiferent unde se așează, nu vă panicați. Nu vă va face niciun rău. Pentru a-l scoate teafăr din casă aveți nevoie de o cutie (nu prea mare) și o hârtie sau o bucată de carton care să depășească deschizătura cutiei. Acoperiți liliacul cu această cutie și apoi introduceți bucata de carton între tavan/perete și cutie pentru ca odată indepartată cutia, liliacul să nu poată ieși. Dacă nu aveți o cutie la îndemână, puteți folosi și un prosop cu care să prindeți liliacul. După aceea, scoateți liliacul afară și eliberați-l. Atenție! Folosiți mănuși! Liliacul dacă se sperie, vă poate mușca și din păcate, liliecii sunt purtători de boli (rabia), ce pot fi transmise omului.
---cred ca ajunge---
4... sau exterminatoriii, (servicii dedicate) :)))
Ghostbusters (1984) -imdb Music Video HD - YouTube 4:05
https://www.youtube.com/watch?v=cU4qbnNmxWA

| KronstadtResurrection a răspuns:

Cheama-l pe Joker.