| ee a întrebat:

Observ cu ingrijorare ca gresia si faianta pura, lucioasa e pe cale de disparitie, ce reprezinta puritatea, curatenia, cinstea, corectitudinea sunt inlocuite de o infinitate de culori si texturi impure, mate, murdare ce scund mizeria, sprijina hotia, coruptia!

Culori cu textura lucioasa care ar trebui sa fie de baza ca nuante de alb/negru, bej/maro, rosu/roz in proportie de 90 % au disparut cu desavarsire, in orasul unde locuiesc am mai gasit doar ceva la 60/60 cm la 100 lei m 2 alb/negru si ceva de proasta calitate alb/rosu, un bej urat la 25/40 cm 30 lei m2!

La eMAG dar nu stiu cum arata culoarea in realitate la 32 lei m2!

https://www.emag.ro/......D2JP0HBBM/

Caut ceva dreptunghic culori pure si frumoase pe la 30/45 cm la 50 lei m2! daca stie cineva unde rog sa imi zica si mie!

Daca stie cineva chit de rost lucios ca mai jos de la Mapei, Ceresit etc rog sa imi zica!

https://www.izotech-services.ro/......-2-kg.html

Rog sa raspunda cei ce se pricep!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Culoarea gresiei sprijina hotia si coruptia? Acum ca ai zis, cred ca mai degraba sprijina prostia. Crasa.

| ee explică (pentru regis):

Stiti aia: cu drojdie de cultura pura pentru un gust echlibrat sau cu gresie de culoare pura pentru o viata echilibrata!

| Uvox a răspuns (pentru ee):

Sau cu apa plata Zizin ca baga pace in familie.
De la preferinte cromatice la hoție și corupție e cale lunga.
Vai de noi!

| GdX a răspuns:

Nu te ingrijora, astea sunt trendurile in zilele noastre. Moda revine. Eu unul personal nu suport gresia lucioasa fiindca la umezeala aluneca si nu se spala bine. Ramane jegoaza oricat as freca la ea. Pur si simplu abia astept sa o schimb. La fel si fainata, de la abur se vede imediat murdaria si petele pe ea. Se cauta culori ce ascund murdaria si texturi ce pot sa se curete mult mai usor. Sa nu mai zic de calitatea produselor indoielnica in zilele noastre. Totul se face pentru a fi inlocuit imediat, nu sa reziste 30 de ani cum era odata.

| ee explică (pentru GdX):

Ai o perceptie gresita pe lucios nu aluneci si se curata mai usor etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt expert în domeniu, cu toate acestea încerc să te sfătuiesc câte ceva. Tatăl meu a fost pentru 15 ani în domeniul gresiei și faianței și a observat scăderea treptată a calității și modificarea simțitoare a gamei de culori.
Dimensiunile au început să difere, iar producătorii au standarde diferite. De precizat faptul că materialele din care se realizează glazura aceea lucioasă în ziua de azi tind să absoarbă aburii din bucătărie (și se îngălbenesc sau încep să își schimbe culoarea)
Problema în cazul tău pare să fie lipsa unor magazine fizice unde să poți verifica cu exactitate culoarea și textura, să fie astfel pe placul tău.
Ai încercat la toate magazinele de bricolaj din orașul tău sau din apropiere, inclusiv cele mai mici? De obicei sunt numeroase posibilități, depinde de zonă.
Un mic sfat: încearcă să achiziționezi un chit de rosturi antibacterian de exemplu Ceresit CE40 sau CE43 ori Primus Antibacterian.

| ee explică (pentru anonim_4396):

Ceresit CE40 sau CE43 ori Primus Antibacterian sunt lucioase?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ee):

Pot spune că sunt neutre din punctul de vedere al acestui aspect. Per ansamblu, diferă în funcție de mediul în care este utilizat.
Nu am văzut un chit super-lucios, dar cele de la Ceresit știu cu siguranță că îți oferă o finisare destul de bună. Plus că sunt impermeabile, ceea ce oferă un plus de trăinicie culorilor din rosturi.