| dorin1990 a întrebat:

Pentru a acesa fondurile europene cati pomi sau ce distanta trebuie sa las intre ei pentru a corespunde cerintelor si a primi finantare? presupun ca se impune o distanta standard.multumesc

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a fi eligibil conteaza dimensiunea exploatatiei agricole sau forestiere, nicidecum distanta intre pomi!

Ca sa iti faci o idee despre ceea ce inseamna obtinerea unei finantari, ti-am selectat, la intamplare, un ghid:
http://www.fonduri-ue.ro/......ra_112.pdf

| dorin1990 explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru informatii dar mi se pare aiurea..adica pun 10 pomi pe 1ha si se calculeaza ca am o livada de 1 ha nu prea cred asta.

| alessia5158 a răspuns (pentru dorin1990):

Fiecare specie se cultiva potrivit unei tehnologii. Cultivarea( tipul de sol, pregatirea solului, distanta de plantare etc.)si lucrarile de intretinere NU fac obiectul cerintelor pentru acordarea finantarii.