| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Pentru cei care aveti centrale de incalzire la casa sau bloc :
1) Ce tip de centrala aveti si cat va costa pe luna combustibilul? (in situatia ipotetica in care caloriferele sunt tinute la maxim toata ziua si toata noaptea)
2) Care au fost costurile totale ale montarii?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Centrala murala pe gaz, Beretta 24 kW, cu termostat de ambient si robinet termostatat pe fiecare calorifer. Incalzesc aproximativ 160 mp la 21 de grade, la casa. Nu stiu sa iti spun costul maxim lunar, pentru ca citirea contorului se face la 3 luni, in ultimul an am platit 2550 lei, incluzand aici aragazul (care nu e folosit excesiv) si apa calda pentru 4 persoane.
2. Costurile totale ale montarii sunt greu de estimat in cazul meu, plus ca nu sunt actuale, insa la un apartament de 120 mp, cu 7 calorifere, apa calda in 2 bai si la bucatarie costul total a fost undeva la 10.000 lei, incluzand cota parte din instalatia de gaz pe casa scarii, instalatia de gaz interioara, 2 senzori si electrovalva, centrala Ariston 24kW, calorifere de otel cu robinet termostatat, tevile de cupru, termostat de ambient si bineinteles intreaga manopera.

| relian a răspuns:

Costul unei centrale o afli tu singur de la magazine, asta depinzind si de marimea aceleei centrale.Deci dupa marime au si preturi diferite.Tu mergi la un magazin care vinde astfel de centrale, in cazul tau centrale pe gaz daca ai gaz pentru ca la bloc nu vad ce alt tip de centrala ai putea folosi si la magazin or sa te intrebe ce aptm ai cit de mare este sa iti recomande o centrala corespunzatoare cu ce tu ai. Apoi cit te costa dupa, adica cit gaz consumi asta depinde de cit de bine este izolat aptm tau.Bine mai depinde si de randamentul acelei centrale.Ai optiuni, centrla cu randament f mare colsta normal si mai mult.Sint centrale cu randament de 90% astea pe gaz dar probabil costa ceva mult.Randamentul cel mai mare il au centralele pe curent electric 100% pentru ca nu ai nevoie de aerisire si evacuare a gazelor arse pe unde se pierde si o parte din energie.Dar curentul electric este scump.Deci ar trebuie sa cumperi o centrala pe gaz cu randament maxim si sa izolezi aptm tau pe dinauntru si astfel vei avea un consum f scazut de gaz. Izolarea aptm pe afara te costa si mai mult plus ca nu ste mai buna ca izolarea pe inauntru unde pierderile sint aproape inexistente.Singura chestie la izolarea interioara este ca pierzi nitel din spatiu dar nu cine stie.Dar vei economisi gaz vizibil. Iara o centrala pe gaz nu se tine la max cum crezi.Ai un termostat care regleaza sau tu reglezi cit vrei sa ai in aptm si centrala va merge la max sau minim sau se va opri atunci cind temp va fi satisfacuta si va porni iar cind tem va scadea cu citeva grade cit are termostatul setat sa plece.Dar daca ai gaz la bloc singura chestie este sa izolezi aptm interior si dupa o sa vezi ce surpriza vei avea.Dar trebuie sa stii cum sa izolezi.In rest montarea unei astfel de centyrale care de fapt este un fel de boiler o poti face si tu singur. Centrala este mica o prinzi in perete si o racordezi la gaz si la apa, si la calorifere bineinteles.Dar daca ai ceva indemanare o poti face singur. Daca nu atunci trebuie sa intrebi un meserias care se ocupa cu asa ceva cit iti ia si atunci vei sti sigur la cit te duce.

| Danzell a răspuns:

Am centrala pe gaz. la costuri iesi mai ieftin, mai ales daca este izolata corespunzator.
acum 4 ani cel mai mult am platit 1200
dupa ce mi-am izolat casa in jur de 3-400 lei. am 200mp suprafata totala si cu dat drumu doar noaptea.

daca ii dai drumu tot timpul la maxim te asigur ca te apropii de 1000 lei.
Se merita mult mai mult o centrala pentru ca ai control asupra agentului termic. incalzesti cand vrei si cat vrei.
2. nu mai tin minte. parca la mine au fost incluse in pretul de achizitie. care a fost atunci in jur de 4000 lei.
reviziile trebuie facute o data la 2 ani.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Danzell):

Merci.
Ma intrebam daca nu ies mai ieftin cu motorina. Dar nu stiu daca am voie la bloc cu centrala pe motorina.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Danzell):

12 milioane pe luna, dar ce mare casa ai prietene, nu faci caldura doar in camerele pe care le folosesti?

| Danzell a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Suprafata utila e mai mica oricum. cei 200mp sunt suprafata totala a parterului si etajului. plateam asa de mult pentru ca nefiind izolata atunci, aveam scapari de caldura. nu sunt eu de vina ca a fost facuta asa mare.(proiectul casei a fost luat la comun de mai multe persoane deci trebuia sa tinem cont si de altii)

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Danzell):

Asa zi mosulane, ca nu platesti doar tu, la o suprafata de 80mp platesc 380-420 lei, cu tot cu apa calda, si tine cont ca suntem 3 fete

| Diana4you97 a răspuns:

Bună. Eu am o centrală pe gaze de la Ariston în condesație de 24 kW. Încălzește cu brio 160 m2 iar temeperatura de funcționare este de 55 de grade. Încălzirea se face cu ajutorul unor radiator din oțel. Este recomandat la o centrală în condesație să aveți radiatoare mai mari, temperatura de lucru este mai mică față de o centrală clasică. Dacă doriți să aflați mai multe informații despre o centrală termică vă recomand și acest articol https://ceamaibunacentrala.ro/. Toate cele bune!

| Mariuuuk a răspuns:

4 milioane pe luna, 10 milioane, Vaillant