| Utilizatoare123 a întrebat:

Pentru cine se pricepe: pun parchet laminat nou. Ce sa mai cumpar in afara de parchet? O sa il monteze o cunostinta, are el echer, unelte etc.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Folie de pus sub parchet, plinta, coltare interioare si exterioare pentru plinta (trebuie sa te uiti sa vezi cate iti trebuie din fiecare), capete plinta (la fel, trebuie sa vezi cate iti trebuie).

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mai ales daca e un parter, iti recomand sa pui polistiren extrudat dedesubt, cat de gros, chiar daca pentru asta trebuie sa tai din usi.
Apoi iti trebuie plinta, cu accesorii de prindere/lipire, colțare, capete si îmbinări.

| darrio2007 a răspuns:

Folie care se pune pe sub parchet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu îl întrebi pe cel care montează?

| Utilizatoare123 explică (pentru suntserios):

Mi-a zis ca imi spune personalul de la magazin, dar eu vreau sa stiu dinainte.

| darrio2007 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Stie si personalul dar ei sunt interesati doar sa vanda.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Imi inchipui cat se pricepe si ăla daca nu i-a spus ca ii mai trebuie si folie.

| sierra1 a răspuns:

Montatorul ar trebui să știe: măcar izolația de sub

| Utilizatoare123 explică (pentru sierra1):

Mi-a spus sa intreb personalul de la magazin, ca eu vreau sa stiu dinainte.

| mihai69 a răspuns:

Dacă stai la casă și-l pui direct pe șapă - folie anticondens și izolație (poliuretan sau polistiren extrudat).
Dacă stai la bloc, doar izolația termică (ceva mai subțire decât pentru primul caz).
Plus plintă (margine).

| relian a răspuns:

Trebuia sa pui direct pe beton OSB cred ca stii cei ala, lipit, apoi direct pe acest OSB puni parchetul asta laminat, care este de fapt un carton presat.
Daca pui izolatie sub, pune dar f subtire, daca pui groasa, risti sa iasa acel parchet, or sa se deplaseze, desi sigur se va deplasa si asa.

Dar cea mai buna idee, este ce am spus eu, sa lipesti OSB, iar peste puteai pune mocheta, sau pui laminatu asta, ce doresti tu.

Eu asa as fi pus, OSB gros, lipit, eventual la o placa poti baga si 5 dibluri cu surub, sa fii sigura ca nu se dezlipesc alea de beton, iar peste as fi cautat mocheta groasa, mitoasa si puneam peste, doar intinsa nu lipita, intinsa si prinsa doara la marginea peretilor.

Iarna nu ai treaba, vara la fel, nu se aude ecou in casa de la laminatu ala, umbli desculta, direct in ciorapi sau fara nimic.

Iei un aspirator, imediat si asipiri acolo.Parchetul dupa mine este o practica veche, o faceau oamenii in vechime ca nu aveau ce pune, asa ca puneau ori lemn, ori piatra, fctie de ce aveau.

Tu trebuie sa pui ceva sa te simti bine, sa fie, util si practic, adica sa nu fie rece, mai ales iarna.
Sa pui placi de alea de OSB, oricine stie sa le aseze jos pe beton, eventaul sa le dea cu adeziv, si sa bage 5 suruburi in ele laughing nu ai nevoie de meserias.
Mocheta la fel, o poate pune oricine, asa ca nu mai stai sa cauti meseriasi, aia dau buleala de multe ori, parchetu ala o sa se desprinda, pentru ca asa e ala, laminat, prost.

| Holiday a răspuns:

Aaa, plus, in functie de sistemul de prindere ales pentru plinta, cuisoare, suruburi ascutite si dibluri, adeziv, etc, dupa caz.

| controlby a răspuns:

Depinde daca schimbi un parchet vechi sau e nou in constructie noua. in principiu ai nevoie si de izolatia de sub el, chiar daca schimbi unul vechi, izolatia celui vechi e compromisa, dupa care chit la culoarea parchetului sa faci eventuale retusuri, dupa gust si preferinte, plinta si acesoriile aferente, colturi interoare exterioare, si elementele de imbinare plinta, si diblurile de fixare a plintei. in mare cam asta ar fi, dar stabilesti exact cu cel ce monteaza,