| Anca_Sitaru a întrebat:

Pentru pasionatii de gradinarit!
Am un prun care a inceput sa creasca frumos, insa problema e ca au inceput sa creasca niste crengi de pe trunchi, scoarta rupandu-se. Acum ca e iarna, credeti ca va fi afectat in vreun fel copacul?

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Eu știu că iarna pomii hibernează și că nu prea au ce să li se întâmple. Primăvara, cam prin martie așa, când dă căldura, ei se trezesc și trebuie tunși de crenguțele care NU sunt bune. Grijă mare când îi tunzi, să nu vină înghețul, că nu se mai fac fructe sau se fac urâte. Și toamna mai trebuie un pic tunși.

Dacă se rupe scoarța aia sau se mânâcă din trunchi, e posibil să fie și bolnav. I-ai stropit la timp? Apă trebuie zilnic, când e cald afară. Iarna nu trebuie apă.