| User252426 a întrebat:

Planta cu fructe albastre mici este otrăvitoare? Am vrut să o gust să văd dacă e bună. În cât timp muream de la un fruct mic?
Se cheamă Lantana. Și are fructe mici albastre ce devin flori frumoase.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Serios,,deci fructele alea mici fac flori, e bun, uite ca am mai invatat ceva, interesanta chestie ce spui tu.

| Wr3nch a răspuns:

Nu se moare. Faceai cel mult diaree, greata si o indigestie.

| daculliber a răspuns (pentru Wr3nch):

„Though all parts of the plant are poisonous, the berries are the most toxic, and can be fatal if ingested"
sursa: https://www.gardendesign.com/perennials/lantana.html

| Wr3nch a răspuns (pentru daculliber):

Yeah si daca citeai in continuare era: see more poisonous plants for cats and dogs.

| daculliber a răspuns (pentru Wr3nch):

Daca omoară un câine poate omorî un om. Ai curaj să guști?

| Wr3nch a răspuns (pentru daculliber):

De gustat gust, da nu am de unde?

| Catrice a răspuns:

Ce leneș... uite ce scrie pe gugăl doar pe un singur site: Semințele sunt considerate toxice pentru oameni și animale, deci nu sunt recomandate spre consum.

| SilentRain a răspuns:

De ce ai face una ca asta... daca nu știi ce este nu bagi in gura până și un copil mic știe asta

Riști să mori sau mai rau ajungi la spital și să faci spălături stomacale