| PavelPavel a întrebat:

Pot planta acum capsuni? Cand imi vor iesi primele fructe? E soi care fac fructe nu doar odata pe an, ci de mai multe ori.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca esti sigur ca temperatura noaptea nu coboara sub zero grade atunci da, poti sa le plantezi acum! Prima recolta va fi prin iunie-iulie - depinde de vreme, felul cum ii ingrijesti si pamantul unde il pui etc.

| MihaelaDart a răspuns:

Plantele de căpșun sunt foarte versatile: nu sunt pretențioase la căldură și rezistă cu bine la temperaturi mai scăzute. Temperaturile optime pentru cultivarea căpșunilor sunt, însă, între 10 și 25 de grade Celsius.

În funcție de perioada în care ajung la maturitate, soiurile de căpşuni pot fi timpurii, mijlocii şi târzii. De exemplu, soiurile timpurii ajung la maturitate în luna mai. Perioada de plantare este influențată și de tipul de cultură - în spații protejate (sere, solarii), sau în câmp. Aceasta se poate realiza:

primăvara: sfârșitul lui martie - începutul lui aprilie.
vara: în perioada iunie-iulie
toamna: între 10 septembrie și 15 octombrie