| Musette a întrebat:

Pot planta seminte de dovleci langa cele de castraveti? Este vreo distanta minima necesara, incat plantele sa nu se incurce?

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Pentru ca se polenizează reciproc si dovlecii nu mai au gustul plăcut de dovleac iar semințele nu mai pot fi semănate in anul următor pentru ca planta care va ieșii va fi diferita de cea inițială. Se seamănă la o distanta mare una de alta pentru ca polenizarea sa nu aibă loc.