| IIIshaneIII a întrebat:

Prima oara a exixtat tamplaraia de lemn,acum exixta tamplarie de pvc/aluminiu, ce tamplarie vom folosi in viitor?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca noi vom prinde ziua cand se va trece la alt fel de tamplarie. Poate un alt material plastic va inlocui PVC-ul, insa ii va pastra caracteristicile. Ca va fi o fibra de ceva, un material compozit, o inventie noua, va fi sintetic, ieftin si rezistent. Dar repet, nu cred ca vom afla, asa cum primii oameni care au inchis o fereastra cu tamplarie de lemn nu au mai apucat termopanul. Probabil sticla va evolua mult mai repede, eu astept in curand una care vara sa respinga caldura iar iarna sa o lase sa intre (si nu, 4S nu face asta).
In privinta rezistentei in timp, nu stiu cum va fi dupa 50 de ani, dar parintii mei au aceleasi ferestre de mai bine de 20 de ani, din profile PVC ieftine, cu 3 camere, cu o gluma de armatura (gen profil pentru gipscarton), timp in care nu le-au reglat niciodata, ba mai mult, nu le-au facut macar vreo ungere.
Lemnul are multe avantaje si eu chiar sunt un mare fan al lui, dar nici rezistenta in timp, nici intretinerea si evident nici pretul nu sunt de partea lui.

| IIIshaneIII explică (pentru regis):

Forte bine punctat, la obiect!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi se vor folosi tamplarii din materiale reciclabile (hartie igienica, resturi din mancaruri cu aditive etc.) fiindca "sunt mai ieftine".

| francut a răspuns:

Se pare ca ne vom intoarce la lemn. Am informatii ca nemtii s-au intors la lemn. Cat vom mai avea.

| IIIshaneIII explică (pentru francut):

Lemnul este un material mai luxos decat pvc-ul asta e clar, avand in vedere ca nemtii au multi bani prefera tamplaria de lemn pentru ca o pot inlocui des neavand grija banilor, romanul prefera pvc ca tine 50 de ani si nu trebuiesa mai dea iar banii pe ele

| francut a răspuns (pentru IIIshaneIII):

PVC-ul tine 50 de ani? Ai vazut cum arata ramele dupa 10 ani? Chiar ma intrebam de ce e mai scump ca lemnul, care e mai sanatos (nu mai luxos). Stiu multe familii care deja inlocuiesc termopanele (tot cu termopane) pentru ca s-au degradat ramele. Plasticul se degradeaza la soare si se sfarama.

| IIIshaneIII explică (pentru francut):

La ora actuala tamplaria din lemn este mai scumpa decat cea din pvc
Sincer nu am trait 50 de ani ca sa stiu cum arata si nici nu cred ca exixtau atunci, dar asa se spune ca ar avea durata de viata 50 de ani, ca se ingalbeneste uzeaza, imbinarile de cauciuc e normal

| francut a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Termopanele (din pvc, aluminiu) au intrat la noi dupa '95. Din aluminiu nu se mai aduc pentru ca sunt exagerat de scumpe. Dar nu cauciucul se roade asa de repede cat se rupe plasticul. Si iata, ca nu dupa 50 de ani. Asta e reclama.
Sincer, nu stiu cat costa acum lemnul, pentru ca pe aici nimeni nu mai lucreaza. Se fac greu imbinarile la colturi. Trebuie sa fii meserias pentru asa ceva.

| IIIshaneIII explică (pentru francut):

D intr-adevar e mult mai usor de lipit cu plita pvc-ul decat de prelucrat lemnul.
Ne auzim peste 50 de ani pe TPU si iti spun, daca sare sau nu plasticul de la pvc rolling on the floor

| francut a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Atunci, la peste 50 de ani!
Noapte buna.

| relian a răspuns (pentru francut):

Depinde ce plastic este, daca e din ala care rezista la ultraviolete nai treaba.Dar de lemn crezi ca tine mai mult? Nivi vorba ala se desprinde, se de toate.Deci daca ai plastic de calitate stai linistit. Lemnu e mai sanatos fata de plastic la ce anume? Doar nu maninci plastic laughing iar de radiat eu din cate cunosc plasticu nu radiaza nimic.Iti arat rame de plastic de 50 de ani fara probleme.
Aluminiu se foloseste mai bine in zonele calde, dar nici acolo nu-i de preferat.Mai nou se inlocuiesc toate ferestrele de aluminiu pentru ca nu-s bune.Aluminiu fiind metal transfera mai rapid si mai bine temperaturile, ceea cel face un prost izolator, deci de aia se prefera pPVC si nu aluminiu.Da si e si mai scump, dar motivu ala este, slab izolator, iri face rece in camera iarna de nu stii cei cu tine.Viitoru nu este lemnul este tot plasticul, sunt garnituri care n-au nimic, cele de pa statia spatiala sau cele folosite la navete spatiale sau ce mai rimit aia cum rezista? Deci zic eu depinde si de calitatea plasticului. Vrei ieftin aia primesti. Lemnul e bun daca faci din lemn masiv, daca faci termopane din lemn si alea au destule probleme.

| francut a răspuns (pentru relian):

Bati campii.
Ce patron iti pune garnituri pentru avioane la ferestre? El are interes sa cumpere ieftin (din Turcia) si sa-ti vanda scump. Si nu vorbeam de garnituri. In rest, nu-ti mai raspund ca nu meriti. Nu ai citit atent, dar ai raspuns pentru ca voiai ceva puncte.

| relian a răspuns (pentru francut):

Eu nu vorbeam de garnituri de avion, vorbeam de materiale de calitate.Eu nu stiu ces alea puncte laughing dar daca tu stii inseamna ca tu esti cel care umbla dupa asa ceva.Scuze ca am scris la tine, voiam doar sa raspund la intrebare.Da nu vorbeam de garnituri vorbeam de PVC dar na fiecare cu cel doare.Plasticul e cel mai folosit si mai bun in cazul asta adica PVC, asta asa ca idee iar motivul ti l-am aratat.