| papuciirupti a întrebat:

S.O.S. am o bormasina BOSCH si face flama in interior mai in spate prin dreptul acelor gaurele de aerisire, sper sa intelegeti, merge dar imi e frica sa mai lucrez cu ea ca poate ma curentez? ofer funda (habar nu am cum este ea in interior, posibil sa atinga ceva si sa faca flama?)

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

E dus rotorul, are spire in scurt!

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Poti fi mai explicit te rog happy

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Mai explicit decat am fost, nu pot! E in romana, nu in chineza! Bormasina aia are un motor inauntru, care are stator si rotor! A drac ea de scoala care ati facut-o voi...

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Am intrebat aici deoarece nu stiam cauza, este logic ca o data ce am intrebat nu stiamwinking iar tu sari ca ars de parca zici ca te-am injurat sau altele, in plus daca te duci la scoala nu inveti despre bormasini, motoare si toate cele de prin toate meseriile si toate industriile si poate sunt pe profil uman sau real si ca sa pun si cireasa pe acest tort: nu stiu ce intelegi tu prin scoala sau poate tu ai facut altfel de scoala decat noi. bafta si daca esti nervos sau altele ca noi toti in diferite momente nu se varsa pe altiiwinking bafta

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Despre motor inveti la fizica, indiferent de profilul la care esti, pentru ca sunt cateva chestii de cultura generala pe care trebuie sa le stie toata lumea! Ca v-a durut in DOS, aia e alta treaba!

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Ia uite:
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/motoarele-electrice - clasa a VIII-a
sau
http://www.scribd.com/......lasa-a-x-a
Clasa a X-a! Te-a sarit randul?

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Ma bucur pentru tine ca esti atat de desteptwinking dar daca iti place o materie sau mecanica si excelezi la ele asta nu inseamna ca le cunosti pe toate si daca unei persoane nu ii place ceva nu va retine nimic chiar daca o sa i se predea romane, nu il poti obliga happy si in plus pe langa asta profii nu prea mai sunt asa cum erau o data si din teorie fara practica sau un experiment ceva, DEGEABA laughing

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Posibil sa fii fost mai norocos eu laughing si acum sa fim mai seriosi se rezolva cu un search pe gogu' dar neavand timp a fost mult mai usor cu TPU happy

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Ca sa nu vezi tu cum arata un motor pana la varsta asta...greu de crezut!

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Asta se numeste...ia ghici...indolenta!

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

De vazut, vezi dar te poti uita ca pisica in calendar daca putin iti pasa si chiar daca il vezi incepand cu cele de jucarie pana la cele mari daca nu iti explica cineva ce si cum... nu are rostwinking

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Tine de cultura generala! Macar sa stii din ce se compune un motor, peste restul hai sa sarim. Daca putin iti pasa... ajungi pe TPU si dai de mine! Ghinion!

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Mhhh...nepasare, nu cred. posibil ca tie sa iti fi placut fizica sau poate ai fost nevoit sa inveti, prof prea dur sau poate iti place foarte mult sa citesti sa inveti (sunt sigur ca ai mai mult de 25-30 de ani, posibil sa gresesc, acum cu calculatoarele, viata personala, ma refer la iesiri cu prieteni mai dese etc nu ai timp sa le faci pe toate mai ales la ce nu iti place,... poate indolenta asta cate o data.

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Asta este nimeni nu le cunoaste pe toate vorbind doar despre lucruri simple si dau si de tine pe TPU, nu-i nici o problema happy

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Mersi ca m-ai intinerit! Ce as mai vrea eu sa am 30 de ani...eheeee! happy
Nu spune nimeni sa nu iesi cu prietenii, dar fa si putin studiu individual, ca iti prinde bine! In viata nu o sa te intrebe nimeni cate beri ai baut cu prietenii, o sa te intrebe ce stii sa faci, cand o sa fie cazul! Si atunci...

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Multi inainte sanatosi si frumosi, nu consum alcool sub nici o forma si cu referire la studiu il fac cam toata vacanta si in weekend in domeniile care ma pasioneaza pe celelate ramuri degeaba pentru ca ma plictisesc foarte repede, nu o sa ma atraga in veci happy

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

Mersi la fel! Era doar un exemplu! Nu conteaza daca te pasioneaza sau nu, conteaza sa ai idee cate putin din fiecare domeniu, ca sa poti purta o discutie cand e nevoie, ca sa nu te insele altul din cauz nestiintei si ignorantei, etc!

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Si dupa cum ma asteptam ati studiat pe vremea lui Ceausescu cand nu erau toate asa usoare precum acum cand copii cu medii de 5 vor sa intre la licee de top si in loc de diplome se duc acasa cu teste de sarcina, nu toti, evident mai sunt si copii buni care chiar merita tot respectul si merita si conditii mult mai bune in invatamant happy sanatate

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

De data asta ma bucur pentru acest raspuns, dai dovada ca ai ceva in capusorul ala si asta e bine! Nu uita ce ti-am spus pana acum, fii destept ca tara geme de "studenti", e o vorba mai veche!

We are friends! Da fii atent, cum calci pe bec, cum te ard! Asa ca ai grija la ce intrebari pui de acum incolo! Si nu uita de Google! happy

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

De google nu uit si atunci cand caut ceva, gasesc si chiar gasesc in plus dar trebuia sa mai recapitulez si eu la mate si cu bormasina asta... am castigat un prieten cum nu prea mai gasesc happy. sanatate si numai bine in continuare

| K0sti a răspuns (pentru papuciirupti):

La fel si tie! Succes la scoala!

| papuciirupti explică (pentru K0sti):

Multumesc frumos! happy

| danuelcioca a răspuns (pentru K0sti):

Pe care ați făcut o … dacă tot vorbim de școală

25 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Şi eu am avut una şi făcea la fel. Ai grijă că îţi poate pune în pericol viaţa acele scântei când declanşezi butonul de pornire. Este posibil să nu facă contactul bine şi probleme cu izolarea. Dar îţi zic că nu e normal să facă flamă şi presupun că mai scoate şi un miros aşa prin găurile alea. Dacă mai e în garanţie du-o la service, dacă nu poţi încerca să încerci să o repari sau să rogi pe cineva. Dar mai bine cumperi alta, nu cred că mai sunt şanse de reparaţie.

| papuciirupti explică:

Nu este a mea, este a unchiului meu si el e plecat din tara. de cand am luat-o de la el nu am folosit-o si nici el de vreo 2 ani, inca nu am vorbit cu el despre asta. garantie nu cred si sa mai incerc sa lucrez cu ea sau sa gasesc alta solutie?

| IonutzMariusz a răspuns:

Deci la acele găurele se află periile colectoare "cărbunii" care s-au uzat/deteriorat, ei se pot înlocuii dar încearcă la un service BOSCH în funcție de model te va costa maxim 100 Lei.
PLASTICUL NU ESTE CONDUCTOR DE CURENT.
Dacă era rotorul în scurtcircuit cu s-a zis mai jos în momentul când apăsai pe buton pentru a acționa siguranța de la priza respectivă (din tabloul de distribuție) se ardea/sau decupla (la disjunctoare)