| benga94 a întrebat:

Sall! Am pus centrala termica nu de mult timp, nu stiu cind se aierisesc caloriferele? acum cind s-a terminat iarna sau cind o incepe iarna viitoare? Acum am daca de la centrala rotita de la caldura la 0 si am lasat doar apa sa mearga atat, trebuie sa mai fac altceva? astept raspuns dau funda!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aerisirea e o operatiune simpla, cu cat o faci mai des cu atat mai bine. Deci eu iti recomand sa le aerisesti si pe perioada verii sa le tii pline. Aerul umed care ramane in partea superioara a caloriferului va facilita ruginirea; cat timp sunt pline cu apa nu se va intampla acest lucru.

| benga94 explică (pentru regis):

Pai daca le aierisesc mai ramane apa in ele? ca am oprit caldura nu mai e nevoie ca e destul de cald in casa, si ruginirea nu cred ca ar avea loc pentru ca sunt calorifere din aluminiu.

| regis a răspuns (pentru benga94):

Aerisirea instalatiei de incalzire inseamna eliminarea aerului din tevi si calorifere, adica tocmai umplerea instalatiei cu apa.
La caloriferele din aluminiu nu se pune intr-adevar problema ruginei, desi si aluminiul oxideaza. Totusi, ar fi un efort zadarnic si improspatand mereu apa, nu faci decat sa aduci o sursa proaspata de calcar si alte sedimente, care se depun in interiorul tevilor, al caloriferelor si al centralei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aerisirea caloriferelor se face la inceputul sezonului de incalzire, atunci cand dai prima data incalzire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceputul sezonului se face aerisirea.Personal iti recomand sa golesti instalatia(caloriferele) pe perioada verii.O zi buna.

| blandete a răspuns:

Salut, in mod normal caloriferele (radiatoare ) se aerisesc cand incepe frigul happy insa pana atunci sa le ti cu apa in ele. 0761336816

| Alin0396 a răspuns:

Aerisirea se face inainte sa pornesti centrala, toamna sau cand vine frigu... happy