| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plachez tavanul cu polistiren, tavanul nu e din placa beton, cum ar trebui sa procedez si ce mi ar trebui?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vrei neapărat polistiren, găsești adeziv la tub, tip silicon, sau tip spuma poliuretanica, de preferat aplicabila cu pistolul.
Inițial poți placa cu polistiren simplu, apoi peste cu tavan casetat din polistiren.
De procedat e simpu, trasezi diagonalele si pornești de la centru spre margini, pentru a estompa imperfecțiunile pereților. Trasezi conturul plăcii cu adeziv, inca câteva dungi intermediare si presezi pe tavan.
Daca vrei insa sa faci treaba calumea, profilezi si pui rigips si vata minerala.

| relian a răspuns:

Daca ai lemn, stiu si eu acele grinzi sau ce s-a folosit la tine, vezi si tu la ce distanta sunt, cauta sa mai duci ceva leturi in caz ca sunt rare, ceva gen sa fie la distanta cum se fac peretii aia din profil metalic pe care se pune rigipsu, undeva la 40-45 cm cred. Apoi intre aceste leturi si grizi prinzi polistirenu, cu cat mai gros cu atat mai bun, nu trebuie sal prinzi in nimic, pur si simplu tai bucatile astfel incat sa intre nitel fortat intre grizi sau leturile ce le puisi ele vor sta acolo singure. Dupa prinzi rigips si ai terminat lucrarea.Rigipsu pentru tavan ai GRIJA nu folosi rigiips din ala subtire, asa cred multi ca ala subtire se pune pe tavan, FALS ala nu este pentru tavan, ala se folosete pentru reparatii, nici macar pentru pereti.Deci rigipsu pentru tavan este ala de 16 mm, nu te lua dupa unia cai greu sau mai stiu eu ce povesti, Rigipsu pentru tavan asta este, poti cauta si la fabricant sa vezi ce spune.Sau mai poti folosi rigips din ala ce se pune pe pereti adica de 13 mm, multi pun din asta de 13 mm ca e mai ieftin, deci singurul motiv pentru care oameni pun rigips subtire este doara pretu.Dar na fiecare face cum crede, dar corect asa este cum am spus eu mai sus.
Deci bati rigips direct pe acele grinzi sau leturi, asta daca sunt la nivel, altfel iese tavanu in valuri. Daca nu e drept il faci drept.Nu trebuie sa pui scanduri sau alte materiale ce zic unia pe aici.
Vad unia spune sa pui scandura deasupra laughing pentru ce anume? Scandura deasupra se pune doara daca folosesti podu, adica sa mergi prin pod, sa stiu si eu depozitezi acolo ceva.Dar asta poti pune si dupa, n-are treaba cu lucrarea ta.Vad zice sa pui si vata minerala, dar tu ai spus vrei sa pui polistiren.Deci ori pui polistiren ori vata, ca nu ai bani asa prea multi banui.Asa daca am bani pun polistiren f gros si aia e tot.

Acum ca tu vrei sa pui polistiren ai o problema si anume, daca ai soareci, sobolani prin pod o sa iti roada tot polistirenu laughing asta garantat, deci daca stii ca ai rozatoare prin pod pune vata minerala sau vata de sticla, aia cat mai groasa.Sa eviti sa pui cumva folie peste, sa u te puna careva sa pui folie peste izolatie ca ala esti laughing vorbesc serios. Daca vrei sa pui folie o pui inainte de rigipsdeci folia se pune sub izolatie nu deasupra.Stai sa avd ce au mai scris unia.
Ok nu face greseala sa pui polistiren si apoi sa dai tencuiala din ciment ca la iarna ala vei fi o sa fie rece can beci cu tot cu polistirenu tau. Pune rigips ca asta e cald, cimentu e rece.
Altceva ce sa mai zic? Prinzi asa rigipsu direct de lemn de grinda sau ce ai tu acolo, nu te lua dupa unu altul ca nu-i bine, aia so creada ei, prinzi direct rigipsu de lemnele din tavan leturi grinzi ce ai.Cauta suruburi pentru lemn nu din alea pentru metal,vorbesc de alea negre,vezi ca sunt si pentru lemn,au filetu ala ceva mai mare decat cele pentru lemn.
Nu trebuie sa pui polistiren pe grinzi sau pe leturi, pui doara intre grinzi sau leturi, lemnu nu are nevoie sa fie izolat, el este izolator deja.
Daca ai intrebari ma gasesti pe aici.Ce am spus este cu minim de materiale, adica bani putini, nu are rost sa te complici sau sa faci chestii in plus care nu-ti ajuta oricum.

| Savantul2017 a răspuns:

Este foarte important de stiut din ce este tavanul. Daca ai doar grinzile de lemn, poti pune scandura deasupra, sub scandura pui polistiren (se mai poate pune si un strat de vata minerala), apoi faci tavan din rigips.

| DanielaAncuta a răspuns:

Era bine de stiut din ce este tavanul. Pentru material poti vedea aici exact http://www.adeplast.ro/......rmosisteme ce materiale iti sunt necesare