| marian_2737 a întrebat:

Salut,am construit o casa si sunt la stagiul de a tencui tavanele,placa fiind destul de dreapta, ce ma sfatuiti sa trag direct glet sau sa o tencui cu multibat? multumesc

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poti face si un plafon fals din ghips-carton cu cadru metalic(profile de aluminiu) dar sa folosesti vata minerala sau polistiren pentru termoizolatie.Il poti tencui cu multibat.Tras la mala. Apoi dat un tinci si driscuit pentru nivelare.Gletul nu este recomandat pe beton.Desi se mai procedeaza asa.Din economie de materiale.Pentru alte detalii ma gasesti aici.Sunt de meserie.

| AgathaRo a răspuns (pentru darrio2007):

Ai vazut vreodata profil fie ea CD sau UD? Sunt facute din tabla zincata nu din aluminiu.

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

Da.Mersi.Ce dimensiuni au?

| AgathaRo a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt de diferite lungimi 3 ~ 4 m

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

Si latimea? Care se foloseste ca perimetral? Din cele doua.

| AgathaRo a răspuns (pentru darrio2007):

Profil pentru a face chenarul roata imprejur se foloseste UD de 30mm latime.

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

Ce tip de placi se folosesc la plafon? La ce distanta se monteaza CD in functie de marimea plafonului si de umiditate? La ce distanta aproximativa se baga TN-urile? Cum reglezi nivelul placilor in plan? Ce distanta se lasa intre placa si perete la montare? De unde se incepe montarea placilor? De la geam sau de la usa? Cum trebuie sa pice rostul intre placi? Te mai intreb?

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

De 2,50 metri ai auzit? Si 3-4 cum spui tu.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Si,te rog fara cautari pe net.

| AgathaRo a răspuns (pentru darrio2007):

La tavan se foloseste placa de 0.9 cm, distanta intre profile CD 40-45 la tavan, placa de tavan 0.9 cm (de umiditate nu am vazut 0.9), nivelul il dai cu furtunul sau laser. Vad ca te-ai calificat la lopata cu parere de rau la distanta intre zidarie si schela depinde de proprietar cum vrea in mod normal fiecare trage sa castige din suprafata incaperii. Distanta intre perete si profil macar un 5 (cinci) centrimetrii sa poti pune vata. Montarea placilor poti in incepi de unde ai tu chef, daca folosesti rifix ca adeziv pentru rosturi.
Da-ti foc!

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

Te-am prins.Nici macar nu ai fost atent la ce te-am intrebat.Nu am spus nimic de schela.Si acum, concluzia.Le stii teoretic.Practic esti varza.Cu oameni ca tine se fac vilele in ziua de azi.Ne mai miram de ce ne cad plafoanele. Apoi proprietarul cheama meseriasul sa indrepte dupa pustanii care se dau mari pe tpu.Fraiere.Nu esti bun decat de gura.Sa te intreb si de plafonul casetat(armstrong)?

17 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Glet. Daca placa este dreapta. Daca nu, il poti face din foi de rigips

| AgathaRo a răspuns:

Sa tencuiesti tavanul e destul de greu mai ales sa stea mortarul pe tavan. Nu recomand sa tinciuesti tavanul. Mai degraba faci tavan fals + izolatie la imbinariile intre placi foloseste rifix sa nu iti crape.

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

Multibatul sta.Cu amorsa de rigoare. Apoi se da tinciul.Si apoi gletul.

| AgathaRo a răspuns (pentru darrio2007):

Nu se recomanda tinciuirea tavanelor fiindca transferul termic este mare.

| darrio2007 a răspuns (pentru AgathaRo):

Am spus tencuire.La mala cu Multibat. Apoi se da tinciul pentru uniformizare.Driscuit.Pe vremuri se tencuia la mistrie.Si se incarca mult mai mult.

| Flam_Flam_1983 a răspuns:

Daca placa este dreapta dai glet direct.