| catalin4287 a întrebat:

Am nevoie de ajutor Urgent! Cati metri cubi sunt necesari la o fundatie a unui gard cu lungimea se 40 cm, latimea de 35 cm si adancimea de 50 cm. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calculul este foarte simplu: L x l x i, respectiv in ex. tau 0, 4 x 0, 35 x 0, 5=0, 07 mc.
Banuiesc ca ai gresit lungimea gardului, scriind cm in loc de m. Daca este vorba de metri atunci sunt necesari 5 mc.

| mihai69 a răspuns:

40 x 0.35 x (0.5 + H) = [ 7 + 14 x H ] m^3
Asta pentru că de obicei nu se face gardul dor până la nivelul solului, trebuie și o porțiune înălțată (cam 25... 50 cm).

| nelyjoly a răspuns:

Ai vrut sa spui lungime 40m, latime 35 cm adancime 50 cm.
Rezolvare; 40x0, 35x0, 50= 7 mc