| noi1967 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu curatatul pomilor fructiferi. Lastarii lacomi se taie de la baza lor sau se lasa cateva noduri? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu cum crezi?
La noduri se formeaza muguri, din care cresc ramuri "parazite" noi...

Lasi un ciot mic, inainte de primul nod, astfel nu se va dezvolta mai departe.

| noi1967 explică (pentru Bula):

Multumesc!

| relian a răspuns (pentru noi1967):

Nu mai multumi,nu ai de celaughing pomii sau mai bine spus copacii,pomii,arbori ce or fi, cand tai o ramura de tot, deci nu scurtari de ramura, atunci cand elimini o ramura total de la locul unde se prinde de alta ramura sau tulpina, elimini tot aia se face de la inel, daca stii cei aia.
Sa luam exemplul tau.Lastarii lacomi se elimina de tot, deci nu se pastreaza.Cand faci asta o faci la inel, adica cat mai aproape de ramura pe care cresc.
Sa tii minte 2 chestii simple.La arbori, pomi cand vrei sa elimini total o ramura o faci la inel, asa se spune
La vita de vie cand elimini de tot o coarda ceva, se taie cu cep, adica se lasa asa 1-2 cm,niciodata la vita de vie sa nu tai la inel ca la pomi sau arbori.
De ce? Pt ca la vita de vie acel ciot se usuca rapid si cade singur,daca ai taia la inel ai rani si pe acolo ar intra agenti patogeni,care ar imbolnavi vita.
La pomi se taie la inel de ce? Pt ca daca lasi ciot, acel ciot se va usca, dar nu rapid ca la vita de vie, se usuca in ani, iar uscatura aia se duce spre interior, ciotul ala sta acolo si impiedica vindecare ramurii sau tulpinii.lA POMI se taie la inel pentru ca pomu sa imbrace cu coaja rana astfel incat rana se va vindeca mai repede si mai bine.La pomi daca ai ramura f groasa dai si cu ceva vopsea sau mastic acolo.La ce ai tu nu dai cu nimic.
Mereu la pomi si arbori tai asa, cresterile anuale vor imbraca locu ala taiat sil vor ingloba in tulpina sau ramura ce ai tu acolo.Circulatia sevei se va face mai bine decat in cazul in care ai acolo un ciot, ala se va usca, acolo se vor dezvolta insecte, agenti patogeni etc, se poate crea astfel o scorbura, scorburile sunt daunatoare pomilor si arborilor.