| reyandy45 a întrebat:

Salut, am o problema. Am auzit o cucuvea cantand noaptea pe la 24:00 noaptea. Scuze pentru domeniu.Imi puteti zice ce inseamna, va rog?

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vorbele din batrani spun ca daca cinta o cucuvea in jurul unei case, cineva moare in acea casa. Dar ce sa-i faci, babele vorbesc mereu, multe si nevrute. Si nu trebuie sa tii seama la ce zic ele, cucuvelele sunt doar niste pasari de noapte, si trebuie sa cante si ele pe undeva.

| AFR81 a răspuns:

Stai linistit, nu inseamna nimichappy.Nu moare nimeni...E doar o cucuvea care canta.Nu mai crede in superstitiihappy. Sanatate, numai bine iti doresc!

| IceCreamDoll a răspuns:

De ce lumea crede in astfel de superstitii? Nu se intampla nimic. Ele noaptea au activitate, nu ziua si mai comunica si ele, dar nu inseamna ceva. Stai linistit(a) pentru ca nu e nimic.

| yloveyou1 a răspuns:

Inseamna ca moare cineva...

| AndraAlee a răspuns:

''Daca pe casa ta va cânta cucuveaua, cineva din familie va pieri curând''.
Asa se zice.
Fundita?

| viky98 a răspuns:

Oh doamne nu mai crede in superstitiile astealaughing.E un fel de,, daca iti trece o pisica neagra prin fata esti blestemat sa ai 7 ani de ghinion''.La cate pisici negre mi-au trecut mie prin fata ar trebui sa fiu blestemata pe viata si cu toate astea mie imi merge bine.Cucuveaua e o pasare care e activa si noaptea.E ca si cum ai auzi o randunica sau o vrabiuta cantand in miezul zilei.Nu trebuie sa crezi toate superstitiile(de fapt nu trebuie sa crezi nici una da mnah). Poti sa stai linistitwinking. Funda?

| MelissaJohns a răspuns:

Pai daca cucuveaua s-a pus pe sarma sau undeva pe casa inseamna ca moare cineva de la tine din familie ...eu asa stiusad

Alte răspunsuri
| catalinnutza a răspuns:

laughinglaughinglaughing Nu inseamna nimic laughing. Si povestea ca moare cineva...e falsa. Lucrurile care se spun sunt superstitii, nu-s adevarate, nu te mai gandilaughing

Alte răspunsuri
| razvanbz a răspuns:

Salut reyandy45 cucuveaua, este o pasare rapitoare se spune din batrani daca auzi o cucuvea cantand in jurul casei tale dar sa fie in gospodarie nu an afara ei `e bine atunci se spune ca va deceda cineva din famile `dar nu este intodeauna asa, ele mai cand si cand sunt case pustii in apropiere `ati dau un sfat daca o sa mai auzi vreodata cantan iei putina mamaliga o dai prin sare si arunci catre ia spunand ia mamaliga cu sare nu viata de on! sper sa ti fi fostre de folos

| Nicoara_Ionela_1985 a răspuns:

Asteptam si urmarile ce s-a intamplat mai departe se adeveresc vorbele babelor?

Alte răspunsuri