| Ene_Cosmin_2000 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.La o masina de spalat indesit....inchizatoarea de la hublou nu mai functioneaza si nu stiu unde este faza daca este pe mijloc sau pe laterala deoarece sunt doua fire maro si unul rosu. Pe unul maro este faza si nu este identificat cu l-n-c apar doar cifre 1-2-3. Va Multumesc! Am alta inchizatoare dar nu seamana cu cea de pe masina este tot de la indesit.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Zăvorul tău are două circuite (unul de închidere cu electromagnet, altul un întrerupător cu rol de senzor de ușă închisă) - au un fir (contact) comun, celelalte 2 având rol de comandă, respectiv control.
Trebuie să verifici ce anume determină nefuncționarea (dacă nu mai merge senzorul, mașina nu va porni, crezând că nu e închisă ușa, de exemplu). Poate că e de la placa de control, nu neapărat de la zăvor.

| Ene_Cosmin_2000 explică (pentru mihai69):

Multumesc foarte mult... placa de control este buna doar ca am schimbat inchizatorul de la usa cu altul si asta e diferit si nu stiu unde anume sa leg firele este tot de la indesit dar e diferit decat cel de la masina. Pe unul din cele 2 fire maro era faza si pe un fir nulul dar nu stiu cum exact sa le pun sa nu o ard.

| anonimg a răspuns:

Asta te va ajuta să găsești faza: https://www.dedeman.ro/....../p/1021003