| DDCC a întrebat:

Salut!
Am un birou din lemn de brad si am o insecta care se tot aude frecvent rozand din el de mai bine de un an de zile. Am inteles ca este vorba de carii de lemn. Eu l-am dat cu lac incolor (pe cutia produsului scrie Lazur - lac pentru cabana - lac incolor).
La o cautare pe internet am gasit asta https://tratamentlemn.ro/......us-i-1-kg/ asta https://www.dedeman.ro/....../p/5002261

Insa nu mai vreau sa comand alt produs si sa nu functioneze.
Pentru cei care s-au confruntat cu problema asta, si nu i-a ajutat lacul incolor, cum anume au scapat de acea insecta? Mulţumesc de raspuns!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lemnul trebuie intai tratat impotriva cariilor si apoi lacuit, fiindca el va continua sa faca gauri in lemn, chiar daca ai dat lemnul pe deasupra cu lac.

| DDCC explică (pentru Violleta2022):

Si cum il tratez impotriva cariilor?
Cu ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DDCC):

Se curata lacul, se trateaza lemnul si apoi se lacuieste din nou.
Este un proces spcial pe care cei cu gandacii si termitele il stiu.