| luky63 a întrebat:

Salut,

Am un palmier cumparat de curind. Nu e mare ( 80 cm ).
Vreau sa il pun intr-un ghiveci mare ce sol trebuie ales?
Stiu ca sunt pretentiosi, chiar a inceput sa paleasca putin.
Astept sfaturi. Multimesc anticipat si funda cel mai bun raspuns.
O simbata placuta la toti.

Răspuns Câştigător
| YONTU a răspuns:

Palmierii au nevoie de un pamant permeabil si bogat in elemente nutritive. La magazinele de plante gasesti pamant pentru palmieri.
Mranita este foarte bogata in elemente nutritive, dar nu se foloseste decat in amestec. Folosita singura, arde radacinile plantelor.
Sper ca te-am ajutatwinking! Funda?big grin

1 răspuns:
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Http://www.gradina-mea.com/ingrijirea-palmierului-de-apartament/

http://www.scritube.com/......361513.php

http://casasigradina.ele.ro/......a4271.html

http://femeiok.ro/gradina/palmierul-plantare-cultivare-si-ingrijire.html

http://www.gradinamea.ro/Deficienta_de_minerale_la_palmieri_3906_543_1.html

Lumina:

Sunt plante ce iubesc lumina, iar dupa adaptare pot fi expuse in soare direct. O zona larga orientata spre sud-est sau sud-vest este cea mai buna amplasare pentru phoenix roebelenii.
Pentru o crestere echilibrata, se recomanda rasucirea periodica cu 90 de grade a ghiveciului.

Temperatura:

Phoenix-ul iubeste caldura, temperaturile cuprinse intre 20 si 30 de grade Celsius. Daca temperatura este mai ridicata, trebuie crescuta si umiditatea atmosferica din jurul plantei.

El poate fi plantat in gradina pe timpul verii sau amplasat pe o terasa descoperita, dar iarna este necesara amplasarea lui in spatii incalzite.

Umiditate:

Umiditatea atmosferica ridicata este propice dezvoltarii bune a phoenix-ului. Este necesar sa fie amplasat intr-un spatiu bine aerisit. Lipsa aerului proaspat determina rapid aparitia unor simptome de suferinta a plantei, prin uscarea si chircirea frunzelor, precum si a unui aspect de planta bolnava.

Sol si udare:

Este recomandat un substrat bine drenat, cu continut sarac de substante organice, usor acid.

Se uda des si abundent, vara. Iarna se mentine pamantul permanent umed, dar nu ud.

Se fertilizeaza lunar vara, deloc iarna.

Se va evita udarea in exces sau stagnarea apei in farfurioara.

Lipsa apei suficiente va determina incovoierea trunchiului sau "strangerea" frunzelor.