| Quadd a întrebat:

Salut.Am undeva un loc unde as vrea sa fac o cabana. Lângă locul unde vreau sa fac cabana este o portiune de 20x15 m pe care cresc tot felu de buruiene si as vrea sa curat acea portiune care arata destul de rau si sa plantez brazi.
As vrea sa lamuresc două lucruri:
1-Eu stau in zona de munte si de cate ori trec pe langa o padure de brad vad sute de puieti de molid de vreo 20-30 de cm.as vrea sa stiu daca din puietii care i vad pe marginea padurii se poate duce si acasa si sa i plantez? Oare s-ar usca?
daca se pot duce din padure sa i plantez acasa cum ar trebui procedat? daca este cineva care a mai facut chestia asta sau stie ceva despre asta astept cu mare drag sa imi spuna cum a procedat.
2-cam la cati metri ar trebui plantati unu de altu sa se dezvolte normal?
Va multumesc frumos si astept un raspuns din partea voastra

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa cumperi puietul.
1.Riscul este foarte mare, daca esti prins.
2. Puietul de brad sau molid din padure, foarte greu vei reusi sa il scoti cu radacina completa. Daca este rupta radacina centrala, cum i se mai spune(cea din miloc, de sup puiet), se va usca destul de repede.
Vorbesc din experienta.
Poti incerca; mult noroc.

| OmuCuBasca a răspuns:

Daca stai in zona de munte ar trebui sa cunosti faptul ca transmutarea puietilor fara acceptul celui in drept este UN ACT CRIMINAL.
Ai mentalitate de sudist. Grow up!

| Quadd explică:

Pana la urma dupa ce m-am m-ai interesat mi-am dat seama ca o sa i cumpar pentru ca nu costa mai mult de 1 leu bucata.Va multumesc oricum