| BoneShiver a întrebat:

Salut! Au trecut 7 luni de cand nu am mai vazut un gandac de bucatarie in garsoniera. Azi dimineata m-am trezit cu unul, pe jumate mort, pe spate, intr-un colt din bucatarie.

Sa fie doar sezonul / ploaia de vina? Sunt EXTREM de speriat de ei, de aceea ma ingrijorez.

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Tocmai, solutia nu omoara din prima, ci dupa se duc si infecteaza si alti gandaci
insa fiecare cu experienta lui, eu NUMAI asa am scapat, si eu am oroare MARE de gandaci
chiar, pe majoritatea un paianjen ii face sa se suie pe pereti, eu cand ii vad, ii pun bine intr-un colt pentru ca omoara muste si asta imi placewinking

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am auzit ca gandacul de bucatarie sa muste! Cred ca voi, generatiile tinere, sunteti prea sensibili! Oricum trebuie luate masuri pana nu se inmultesc. Masura cea mai eficienta este sa te duci la o farmacie veterinara sau la metalo-chimice si sa cauti ceva substanta impotriva lor. Tratamentul trebuie repetat des, o perioada. O buna izolatie si o buna curatenie ii tine departe. Daca stai la bloc dezinsectia trebuie facuta de la subsol pana la acoperis in tot blocul. Altfel faci asta degeaba.

| BoneShiver explică (pentru Salontanul):

Cum ai spus si tu, poate suntem prea sensibili. Totusi au trecut 7 luni de cand am mai vazut unul... Oare chiar sa fie o problema? E o garsoniera, spatiul e mic... ma gandesc ca vedeam ceva pana acum.

Oare nu era doar un "musafir"?

| Salontanul a răspuns (pentru BoneShiver):

Nu! Nu era musafir. Ala a venit din subsol. Unde vin se inmultesc. Depun 5 – 40 oua. Dupa 2-3 luni depun iarasi dar cei noi dupa o luna se imperecheaza. Asa ca ia masuri urgente! Nu-i greu sa cumperi niste silicon sau spuma si sa astupi toate posibilele gauri.

| relian a răspuns:

Treb sa verifici peste tot, da sa tragi si mobila de linga perete sa vezi daca nu-s fisuri prin care aia pot intra.La usa la fel,vezi ca usa de la intrare sa de inchida bine,sa nu ramina spatii,gindacii aia se baga si in spatii cit intra o lama laughing
La mine venise un ditai tiru laughing l-am vazut cand a intrat,la usa de la intrare,s-a bagat in spatiu ala dintre usa si toc,era asa un spatiu acolo.
Am prins tiru laughing l-am arenjat,apoi am luat scindura de asta ingusta si am, pus de jur imprejurul usii,cu usa incuiata,am pus scindurile alea vopsite frumos,le-am prins in cuie si,acum nu mai este nici un spatiu,deci pe acolo sigur nu mai intra nici furnica.
Sa nu intre nici parful laughing poti pune o bada de cauciuc lipita de toc,cand se inchide usa,sa se inchida nitel asa fortat,pentru ca acea garnitura permite,aia ar fi cea mai buna izolare la usi.

Cei naspa este ca nu gasesti usor,sau deloc asemenea bgarnituri.

In restul aptm cauta pe unde vin tevile de gaz,de apa la tine in interior si izoleaz cu spuma.Un spary de ala de spuma nu costa cine stie ce,verifici,afli toate fisurile,cand incepi sa pui spuma sa stii ca ai pus peste tot.

Daca e doara un singur gandac,acu depinde si ce tip este,autotursim,SUV sau tir laughing,dar unu singur inseamna ca a fost in vizita de recunoastere,ori ametit cum era pe moarte a nimerit la tine,deci cineva i-a facut felu laughing

Ca idee Tirurile nu-s asa de periculoase,aia is foarte mari,dar is putini la numar.
Aia gen autoturisme,masinute de alea smart laughing alea is cataclism universal,misuna cita frunza cita iarba.

Sezonul la ginganiile astea e mereu sezon laughing astia nu se termina niciodata,si daca ii duci in spatiu astia supravietuiesc.

Nu este vorba sa fii speriat fizic,trebuie sa fii speriat psihic laughing pentru ca odata ce intra aia si se inmultesc,greu mai scapi de ei.

Eu cindva am avut invazie,ce invazie, era batalia de la Vaslui laughing erau ciata frunza cita iarba, vorba poetului, cum stingeai lumnina apareau, cum aprindeai lumina ii vedeai cu sutele, cu miile cum fugeau care incotro laughing.

Asta a fost cand stateam la camin la scoala.Nu stiam ce sa le mai facem.
Am scapat de ei definitiv si de adulti si de oua si de pui de toti.Am stropit cu pompa toata camera pereti,tavan,podea,am dat ca si cum ar fi plouat inauntru,am bagat si in prize,intrerupatoare, peste tot, am folosit o substanta pentru insecte la plante, dar am pus doza f mare.
Am plecat apoi in vacanta, cand am revenit nu am mai vazut urma de ei pana cand am termintat scoala de tot laughing

Am avut alta experienta cu gindaci de aia capuse sau cum le zice aia ce stau in casa pe sub saltele etc si vin noaptea si iti suge singele laughing te pisca.
Si aia is f periculosi, in sensul ca scapi f greu de ei.Atunci stam la aptm tot asa in chirie.
Au chemat aia companie au dat cu gaze, cu fum, am plecat de acasa vreo 2 zile.
Nau rezolvat aia nimic. Apoi am zis stai ca scap eu cu clor laughing am adus o pompa,am pius clor de ala ce pui in canale,mai tare decat asta de rufe,am dat pe la ferestre,pe oriude vedeam fisuri,am bagat in prize,intrerupatoare,peste tot,bine am inchis curentu.
Am lasat asa o juma de zi, apoi am deschis ferestrele am plecat de acasa inca o zi, apoi am revenit, se aerisise si am scapat definitiv si de gandacii aia.
Dar cand am desfacut priza, toate erau ruginite laughing balamalele de la usi ruginise si alea laughing dar cel putin scapasem de animalurile dracului.
Am zis chiar de nu-i casa mea, fac ceva.Am dat si pe mesele de lemn la incheieturi,la paturile de lemn, si la alea ruginise suruburile laughing
Am spalat hainele toate si le-am pus in saci de folie si inchisi, toate lucrurile controlate si izolate in saci.

Asa am scapat de animalele alea, care is mai periculoase decat astia de bucatarie.
Ok scuze ca am scris un roman, am zis ce experienta am avut, poate mai citeste si altii si poate ar fi o idee de rezolvare.

| Brizbriz a răspuns:

Gandacii de bucatarie ii vezi cand deja sunt cu tona
in orice caz, exista o solutie foarte buna sa scapi de ei:
https://www.emag.ro/search/Bayer%20Maxforce%20IC?ref=effective_search
costa, DAR MERITA, eu am luat dupa ce am dat dublu pe spray-uri care rezolvau problema doar cateva zile

| BoneShiver explică (pentru Brizbriz):

Cunosc solutia, insa nu este buna daca nu esti convins ca ai casa izolata (eu stau in chirie, nu-mi permit sa dau jos mobila sa verific)

Daca nu ai casa izolata, risti sa aduci si mai multi gandaci de afara (si ii gasesti morti... dar ii aduci).

| Brizbriz a răspuns (pentru BoneShiver):

"acum 1 minut | BoneShiver explică (pentru Brizbriz):
Cunosc solutia, insa nu este buna daca nu esti convins ca ai casa izolata (eu stau in chirie, nu-mi permit sa dau jos mobila sa verific)"

nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta, dar este absolut pe dos
EXACT atunci e buna
si eu stau cu chirie, si la mine vin gandaci prin ferestre (vara sunt absolut deschise), prin usa - nu e perfect izolata, dar mai ales prin canalizare, pentru ca mai nou, la chiuvete, nu se mai practica sifonul, si deci nu e apa continuu, prin care sa trebuiasca sa treaca gandacii

cu toate astea, cu chestia aia, CHIAR AM SCAPAT DE GANDACI, mai ales ca la vecini, evident ca mai sunt gandaci

| BoneShiver explică (pentru Brizbriz):

Am ajuns la concluzia asta de la fosta chirie. Stateam la mansarda, si locul unde se intalnea acoperisul cu pardoseala era putin deschis (uneori chiar se simtea curentul de afara)

Foloseam solutia aceea si vedeam cate un gandac / saptamana in mijlocul camerei, viu si sanatos.

Pana intr-o zi cand m-a prins noaptea afara, si i-am vazut pe bloc. Erau adunati cateva zeci, fix in zona unde incepea acoperisul. Exact ca si cum as fi locuit la parter, desi era etajul 6.

Ei sunt atrasi de la distante foarte mari de solutia aia. De aceea zic, TREBUIE sa fie izolata casa.

| BoneShiver explică (pentru Brizbriz):

Haha! Si eu fac exact la fel cu paianjenii. Voi incerca sa pun o "bobita de orez" maxforce (inca mai am de la fosta chirie) fix in coltul unde l-am gasit. Sper sa nu ma trezesc din nou cu vreo oroare sad

| Brizbriz a răspuns (pentru BoneShiver):

Succes

| Brizbriz a răspuns (pentru BoneShiver):

Tocmai, solutia nu omoara din prima, ci dupa se duc si infecteaza si alti gandaci
insa fiecare cu experienta lui, eu NUMAI asa am scapat, si eu am oroare MARE de gandaci
chiar, pe majoritatea un paianjen ii face sa se suie pe pereti, eu cand ii vad, ii pun bine intr-un colt pentru ca omoara muste si asta imi placewinking

| oglindasultanului a răspuns:

Nu-i asa rau unu, cand e cald, vine, daca ai usa/geamuri deschise, crapaturi, sunt multe motive. Daca gasesti multi, e posibil sa fie cuib prin zona si trebuie facuta curatenia, e normal sa apara vreun gandac daca stai la curte cu usile deschise. Au disparut pentru ca era frig si probabil ai avut usile inchise.

| Vântulalb a răspuns:

Gandacii de bucatarie nu au sezon.Cand au intrat, acolo raman pana la o desinsectie totala. Si trebuie facuta in tot blocul. Pentru ca migraza dintr-o locuinta in alta. Si repetata procedura, pentru ca solutia nu afecteaza ouale. Trebuie ucis si puietul care iese.

| gigite a răspuns:

O solutie mai simpla si ieftina : o data si la 2 saptamani a doua oara cu "regent" 6.00, 6,50, 8,00 lei / buc. de la piata (obor). succesuri.