| Adrianmadalinnedelca a întrebat:

Salut! Cam cat m-ar duce la o mărime de 145m2 încălzirea la o casa în cazul în care as folosi panouri solare și dacă este rentabil? Incălzirea sa se facă prin aere conditionate.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este rentabil si nici fiabil. Daca esti offgrid si folosesti acumulatori iti mai trebuie o casa pentru stocare, gandeste-te ca iarna, cand oricum ai putine ore de lumina ca sa incarci acumulatorii, poti avea 3 zile de viscol, timp in care trebuie sa te incalzesti fara a incarca nimic Daca esti on-grid, tu "stochezi" in retea peste vara, dar la ce iri inapoi din retea platesti oricum taxele, care acum insumeaza vreo 50 de bani pe kW.
Deocamdata varianta electrica o alegi doar daca nu ai alternative.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu panouri solare electrice nu este rentabil.
Ai avea nevoie de putere electrica de peste 50KW pentru incalzire, dar ar functiona doar in timpul zilelor insorite.
Evident, ar fi nevoie si de acumulatori mari, pentru stocarea energiei si pentru perioada noptilor si a zilelor innorate.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți folosi aparatele de aer condiționat pentru încălzire sub o anumită temperatură exterioară (cam -5° C). Deci în nopțile geroase, pa-pa căldurică!
Pe urmă, dacă vrei un sistem off-grid, trebuie să asiguri cam 300 kWh de curent stocat.
Fă singur socoteala cât te-ar costa acumulatorii (musai lifepo dacă vrei eficiență). Nu mai spun de un invertor de vreo 20 kW.
Și ar mai fi și problema zilelor înnorate...
Ar trebui să alegi o soluție on-grid, cu pompă de căldură, altfel o să faci frigul.