| nicusor222 a întrebat:

Salut. Care marca și model de centrala pe gaz e mai buna și de cati kw pentru a încălzi 200 mp.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cauta pe google un calculator de necesar termic.
Introduci acolo toate datele casei (pereti exteriori, suprafete vitrate, inaltime, grad de izolare samd) si iti va da un necesar.
In principiu nu ar trebui sa ajungi la 20 kW, iar centralele pe gaz pornesc de obicei de la 24 kW, deci e suficienta orice centrala. Daca obisnuiti sa folositi apa calda in mai multe locuri deodata, te va ajuta una de 28-30 kW.
Ca si marca si model, fiecare iti va recomanda centrala lui. Eu iti pot spune ca centrala Beretta pe care am avut-o intr-o alta locuinta inca e in functiune din 2007, cu o singura defectiune (un senzor de temperatura care a costat 5 lei si l-am inlocuit singur), iar acum am un Bosch care functioneaza de 7 ani fara interventii. In schimb parintii mei au un Ariston, la care la cel mult 2 ani s-a defectat ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Ce inaltime au incaperile?
Din ce materiale si cat de groase sunt peretii exteriori?
Dar tavanele si acoperisul?

Teoretic, daca ai avea izolatie termica perfecta, atunci n-ar trebui sa faci incalzire, ci racire (corpul omenesc ar incalzi interiorul tot mai tare).

Pentru o estimare plauzibila, ar trebui sa discuti cu un proiectant de instalatii, la fata locului.

Pentru o casa cu izolatie normala (caramida /BCA), cu incaperi de inaltime pana la 3m, eu iti propun o centrala Bosch, de minim 70KW, de exemplu asta:
https://www.ekoinstal.ro/......osch-p5303

| antonioger a răspuns:

In mod normal se dimensioneaza dupa grosimea peretilor si supratafa ferestrelor (ferestrele fiind considerate zonele cu pierderi mari de caldura). Eu zic ca si parere ca un 40Kw este perfect pentru ce doresti, iar marca recomandata de mine ar fi viessmann