| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Caut o solutie care sa alunge gandacii dintr-o garsoniera. Am incercat cu spary-uri și solutii dar nu au murit. Am vazut ceva gen pest repeller, ceva de bagat in priza ar fi bun

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De gandacii de bucatarie se poate scapa DOAR prin dezinsectia completa (in 2-3 randuri! ) a intregului bloc, eventual si a blocurilor invecinate infectate (TOATE apartamentele, in acelasi zi! )!
Vorbeste cu administratorului, sa cheme o firma specializata pe dezinsectie, sa organizeze operatiunea!

| darrio2007 a răspuns:

Am avut asa ceva si stateau gandaceii in spatele aparatului. Nu te sfatuiesc sa iei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Degeaba ii alungi daca problema este la nivelul blocului de locuinte colective.Adica, vor pleca pentru o vreme, dar cel mai probabil vor reveni din alte apartamente cand se plictisesc.

Gel la seringa ai folosit? E concentrat si se da pe la colturi:
https://www.emag.ro/search/gel+gandaci

| gabicoo a răspuns:

Pest repeller nu cred că merge la bloc. Gândacii vin de la vecini. Dacă nu se face dezinsecție in tot blocul te chinui degeaba.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Este ok Regent si Taifun.
Chiar sunt eficiente.
Pui intr o sticla de jumatate de kilogram cu apa si dizolvi.
Nu impreuna, separat, fiecare solutie in alta sticla.
Apoi pui intr-un pulverizator si dai pe margini si pe unde consideri.
O perioada nu vei mai avea probleme.
Apoi cand reapar repeti operatia.
Bafta,

| adryang78 a răspuns:

Nu e bun de nimic. Mergi la fitofarmacie și o să-ți recomande acolo o soluție.

| Standt a răspuns:

Singura solutie este dezinsectia intregului bloc. Cand spun "intregului" ma refer si la subsol. Altfel, ei migreaza cu usurinta intre apartamente. Nu ii alunga nici un repeller sau altceva.

| OneReason a răspuns:

Pest Repeller (dispozitiv de alungare a dăunătorilor): Dispozitivele de alungare a dăunătorilor care se conectează la priză emit ultrasunete sau unde electromagnetice care sunt inofensive pentru oameni, dar deranjante pentru gândaci și alte dăunătoare. Aceste dispozitive pot fi o opțiune eficientă pentru a descuraja gândacii să se apropie de garsoniera.
Sau chiar poți utiliza capcane de lipici Capcanele de lipici sunt o metodă non-toxică de a captura și elimina gândacii. Plasați capcanele în zonele în care observați activitatea gândacilor.

| Justasimplequestion a răspuns:

Poate sunt mai sensibili, cateodata mai merge si cu vorba buna

| Maryyyaa a răspuns:

Ia de la veterinar soluție este foarte buna

| Oanix21 a răspuns:

Este o injecție care este foarfe bună. Se pune pe la colțuri câte puțin și își face treaba. Atenție sa fie animale domestice care sa lingă avea soluție. Eu o iau din magazinele de mâncare pentru animale dar găsești și pe net. Este o injecție într-un ambalaj mov, îți spun într-un alt comentariu numele

| Oanix21 a răspuns:

Injectie Gel - (Foval Gel gândaci)