| denisTiky a întrebat:

Salut, ce fac aceste doua suruburi din imagine, este vorba despre o centrala termica pe lemn. Cum se regleaza?
https://imgur.com/a/SPKM3gs

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele doua suruburi (din stanga si dreapta) au rolul de fixare a placii metalice frontale.
Surubrile au capul incorporat in corpul sobei, iar cele doua piulite vizibile se pot desface /strange pentru demontarea /fixarea panoului frontal.

| denisTiky explică (pentru Bula):

Bai Bula, eu zic de suruburile din mijloc, sunt cele de culoare argintie de deasupra si dedesubtul usii pe unde trage aer soba. Eu vorbesc despre niste reglaje ale aerului, si din ce am inteles eu dupa cum am citit pe internet, cel de sus ar fi pentru aerul primar si cel de jos pentru aerul secundar. Voiam sa stiu cum pot regla aceste suruburi astfel incat sa obtin pe vizorul acela mic pe care-l poti vedea si in poza, o flacara cat mai albastra. Cer niste sfaturi in privinta asta, nu ma intereseaza momentan montatul si demontatul placii frontale.

| Bula a răspuns (pentru denisTiky):

Eu am vorbit de suruburile care se vad ca suruburi.
De ce zici tu, nu se vad ca suruburi.
Reglajul pentru flacara albastra se face cu ardere cu cat mai mult aer (oxigen).
Deci, trebuie sa deschizi aerisirea pentru flacara (cum descrii tu: la aerul primar). In acest caz, cu aer mai mult, flacara se va mari.

| denisTiky explică (pentru Bula):

Bine, o sa iau in calcul ce mi-ai spus, mersi.