| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, ce saltea sa cumpăr? Sau la ce sa mă uit când aleg o saltea? Am momentan o saltea pe arcuri dar este de ceva timp și a ajuns sa fie tare rău, vreau sa iau una noua și mă gândeam să iau din spuma că o fi mai moale. Ce părere aveți? Si contează ce grosime are salteaua? Cam cât ați recomanda sa fie de groasă? Am găsit două variante care par ok pe eMag, ce părere aveți?

https://www.emag.ro/......D213W3MBM/

Sau

https://www.emag.ro/......DGMBGJMBM/

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prima data sa te uiti la dimensiuni, cele doua nici nu sunt egale.

| sierra1 a răspuns:

E o vorbă: de câti bani dai, de atâta ai. Somn ușor pe salteaua (cea mai ieftină) aleasă

| dullcat a răspuns:

Buna.Cele de la jysk cred ca sunt ok.Parintii mei au un model de vreo 8 ani si s-a pastrat foarte bine.Ea oricum trebuie intretinuta si intoarsa periodic.

| anonimg a răspuns:

Măsoară cadrul de la pat unde intră salteaua: și pe lungime, și pe lățime. Salteaua trebuie să fie la fix cât cadrul sau mai mare cu cel mult 2-3 cm.

Apoi mergi în magazinele fizice ca să poți să vezi și să simți diferența dintre saltele. Recomand o saltea tare. Pentru că o saltea moale te face să te îngropi in ea, și astfel o să apară dureri de mijloc și de spate.
Să ții minte că salteaua este ca și cu lenjeria intimă: nu se mai poate da înapoi după ce folia a fost desfăcută după ea. Nu mai ai voie să o reambalezi după ce ai desfacut-o din folie. Asta este legea Sanepidului.
Vânzătorul nu-ți va spune asta decât atunci când îl suni să o returnezi -ca să nu o mai poți returna; iar certificatul de garanție care spune asta este în saltea! :))

Cât despre arcuri sau spumă, nu știu ce să zic. Eu folosesc cu arcuri, și cu duritate medie.
Am cumpărat-o în urmă cu 3-4 ani de pe www.expert-saltele.ro
Are 26-27 cm înălțime și este perfect super ortopedica, și o întorc vara și iarna pe fețele recomandate. Aș fi vrut să iau cu duritate mai mare decât medie; dar sunt mulțumit și de asta. Nu mă mai trezesc cu dureri din pricina vechiului pat.