| Alinailies a întrebat:

Ce anume trebuie sa cumpar pentru a putea programa un bec sa se aprinda la h 8 dimineata spre exemplu si sa se stinga la h 20?
Nu ma pricep, as vrea o sursa de lumina programata(nu pe timpul noptii).
Vreau sa pun aceasta sursa de lumina intr-un cotet de gaini, sa aiba lumina de dimineata pana seara, sa nu trebuiasca sa o sting/aprind eu zilnic.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tatal meu are asa ceva:
https://www.hornbach.ro/......rodus.html

insa in varianta digitala sunt mai inteligente

https://www.emag.ro/......D9RS52BBM/

Tot pentru gaini o foloseste si el.

| Alinailies explică (pentru NLS):

Multumesc frumos, nu stiam ca exista si prize, cautat tot felul de dispozitive. Acum stiu spre ce sa ma orientez.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O varianta si mai interesanta ar fi un intrerupator smart. Acesta nu numai ca se poate programa sa se aprinda/stinga singur, dar poate fi si controlat de la distanta, de pe un telefon, laptop sau tableta.

| relian a răspuns:

Timer,aia trebuie sa ai.Sint si mecanice si electronice, setezi ora si aia e tot.Intrebi la magazin ce doresti si aia stiu ce sa iti arate, sa iti dea.

| Alinailies explică (pentru relian):

Multumesc, am cumparat! happy