| Mirabela89 a întrebat:

Am vazut pe youtube un sistem de inchidere si deschidere automata a unei usi pentru un cotet de gaini. M-am documentat despre ce am nevoie ca sa realizez asa ceva si imi trebuie o baterie de 12 V, un motoras mic, un senzor de lumina de 12 V, si un releu care sa schimbe directia motorului, atunci cand este dimineata sau seara. Totusi nu prea imi dau seama cum sa realizeze conexiunile. Ma puteti ajuta cu o schema a ceea ce vreau sa fac? Sau cu alte opinii... Va multumesc!

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu este chiar asa de simplu.Totusi,de unde stii ca toate gainile sunt in interior atunci cand se inchide usa? Poti folosi o priza programabila, care sa tina usa deschisa cand da curent iar cand nu mai da, sa se inchida...

| MarkMoga a răspuns:

Vad ca au trecut cativa ani buni, dar totusi te ajut daca nu ai rezolvat problema si mai doresti

| gudboi a răspuns (pentru MarkMoga):

Salut, as fi eu interesat!