| bzSteFaN a întrebat:

Salut! Cum putem afla daca un corp este la 90 de grade? Stiam dar de-a lungul timpului am uitat cum era exact. De exemplu la o casa ca sa vad daca cofragul de lemn este perfect drept puneam 2 masuratori. Din colt la 2 laturi si diagonala imi dadea o suma in care stiam daca este sau nu in vinclu sau unghi de 90 de grade

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cu teorema lui Pitagora, dar ca sa nu te complic, cu ajutorul numerelor pitagoreice, cele mai utilizate fiind 3, 4 si 5.
Masori 3 pe o latura, 4 pe alta, iar "diagonala" trebuie sa fie 5.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

E bun daca ai aflat singur,asta arata ca mai folosesti netu asta si pentru ceva util,nu doara sa intrebi ca alti sa caute pentru tine.
Ei uite ca ai mai invatat ceva si azi laughing Dar daca faci o constructie ai si scule,ca de stai sa masori te apuca pastele,deci ai aparate de masura,ai lasere,ai echere de diferite dimensiuni,intr-o secunda si vezi cum e.
Daca ai intrebat asa ca idee sa vezi cum faci fara scule,atunci uite ca ai aflat.
Ca sa vezi daca cofragu este perfect drept ai nevoie de laser, cu masurartori nu stiu cat de perfect o sa poti vedea.
Sau poti folosi o nivela lunga, sunt si asa ceva.
Folosind masuratorile ce spui ai putea sa ai surpriza sa nu-ti iasa drept.
La un cofrag lung si nu prea gros cam greu cu masuratori, masori cu ce? Cu metru cu ruleta care se indoaie etc, tragi diagonala, dar daca e lungime mare si ingusta ala esti laughing

| bzSteFaN explică:

Am gasit singur raspunsul big grin 3-4-5 Triangle Method For Finding Square laughing Sau mai exact daca pui 30 cm la o latura si la cealalta 40 diagonala celor doua trebuie sa fie de 50 cm ca sa fie in vinclu big grin Si numerele aste 3-4-5 le poti multiplica la infinit pe toate daca de ex ai suprafete mai mari big grin

| regis a răspuns (pentru bzSteFaN):

Felicitări, ai promovat clasa a V-a!
3, 4 si 5 nu sunt singura combinatie, mai sunt si 5, 12 si 13, sau 7, 24 si 25, sau 8, 15 si 17 si muuulte altele.
3-4-5 sunt cele mai utilizate in construcții, pentru ca, foarte des intalnim dimensiunea de 4 metri.