| VictorDVC a întrebat:

Salut, cum se curata ușor vopseaua lavabila vinarom de pe pereți? Am încercat cu șpaclul dar vopseaua se îndepărtează greu și durează mult prea mult.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca se îndepărtează greu, nu are sens sa o îndepărtezi. Amorsează bine si considera ca nu e acolo.

| darrio2007 a răspuns:

Se ia foarte greu. Depinde ce vrei sa dai peste ea. Daca vrei sa dai glet poti folosi niste smirghel de granulatie mare(60) pentru a deveni mai aderent. Dar vei avea ceva de munca si asa. Detalii pe privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu o dai jos. Lol. vopsesti peste ea. folosesti ceva easy fill si shmirgher unde ai gaurele sau ceva sa repari, apoi pui alta vopsea peste. n-am mai auzit asa ceva :)
Totusi daca asa crezi tu de cuviinta, incearca un steamer de dar tapetul jos de perete, imprumuta de la cineva. Fa o portiune si vezi daca merge. Desi nu-i vad rostul, zgarii peretii si vei trebui sa ii refaci. Poate te referi la calciu?
Arata cam asa https://www.diy.com/......047_BQ.prd
pui apa in el, si chestia aia o tii lipita de perete pana se inmoaie vopseaua. N-am incercat nici o data pe vopsea dar nu vad de ce nu ar merge.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce este aia vopsea lavabila? Incearca tu cu steamerul sa o dai jos.

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

Ba cel mai bine gasesti o bormasina cu var d ala drept, in cazul in care e mult ghips d ala, daca nu incearca cu flexul, daca nu dai peste daon ***