| RazvanP9 a întrebat:

Salut, cum se pot planta conurie de pin? Am gasit azi niste conuri (si verzi si maro) le-am luat chiar din pom si vreau sa le plantez. Se poate in perioada aceasta a anului? Si dupa cat timp se mai pot planta dupa ce au fost culese? Si cum, e suficient sa le bag in pamant?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Probabil ai conuri de pin sau molid, daca spui ca ai si maro.Doar cele maro sint bune, dar trebuie sa le scoti semintele daca au seminte.Sint specii la care conurile se matureaza dupa 2-3 ani,deci atunci sint bune acele conuri.Tu lasa doar conurile alea maro, punele undeva la uscat, la umbra pina simmti ca nu mai sint umede, asa la mina.Dar daca ai gasit conurile acum s-ar putea sa nu mai abe seminte, so fi scuturat.Semintele stau la baza acelor solzi in con si la molid si pin aceste conuri trebuie recoltate in septembrie ianuarie.Atunci trebuie sa le recoltezi din copac, le pui la uscat asa cum sint ele dar pe ceva o pinza sa nu pierzi din seminte, apoi dupa uscarea conurilor scoti semintele, ori cu mina, ori le pui in ceva si le scuturi.Conurile pot sa aiba seminte sau nu fctie de unde este acel arbore, de conditiile avute. Daca a plouat in anii respectivi va avea seminte, daca este seceta nu prea o sa gasesti seminte.In sf dupa ce ai extrat acele seminte le pastrezi pina in primavara intr-un loc uscat si friguros dar nu sub zero grade ci undeva 1-5 grade plus.Primavara prin aprilie semintele le poti semana direct sau le poti tine in nisip umed pentru 8-10 zile adica un fel de pregerminatie ca sa incolteasca mai repede si mai multe.Le scoti din nisip si le semeni apoi pe un strat mai afinat.tii acolo plantele aparute cel putin 2 ani.Am spus in mare cum se procedeaza.Arborii si obtinerea lor este ceva mai altfel decit legumele sau culturile de cimp, unde arunci acolo oriunde ceva seminte si gata deja ai plante.

1 răspuns:
| Clujean25 a răspuns:

Nu se plantează conurile ci semințele din ele, iar ele nu germinează decât după ce sunt "coapte". Adună conuri uscate la toamnă și scoate semințele din ele.