| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa fac o schimbare importanta in viata mea (deja fac multe schimbari si reusesc), dar asta putin mai incolo. Acum sunt in anul III din toamna. Doresc, si sper sa am posibilitatea (ceea ce invat se castiga foarte bine, sper sa am o situatie financiara buna) de a ma muta din casa parintilor, sa locuiesc singur, sa fiu pe propriile picioare. Sa am apartamentul meu, m-am uitat la apartamente cu o camera, nu stiam ca exista, nu sunt foarte scumpe. Pasul acesta as dori sa il fac la sfarsitul anului III, dar asta inseamna multa munca, seriozitate, sa dau dovada de faptul ca ma descurc bine, sunt matur. Imi doresc sa fac acest lucru, vine o vreme când de parinti trebuie sa te desparti, sa iti faci o viata noua, si poate cine stie, voi locui cu prietena mea (inca nu am), sau pot gazdui un coleg la mine (asa l-as mai scapa de cheltuieli cu caminul studentesc, garsoniere, inchirieri, etc). Când voi termina facultatea, voi vinde acel apartament, imi iau unul mai mare (de familie când voi avea) sau ma mut la casa (acesta e visul meu cel mare).
Ce spuneti, ce pareri aveti de aceste idei ale mele happy? Este bine cum gândesc? Eu zic : daca imi propun si sunt serios, muncesc, voi reusi ceea ce mi-am propus.
Va multumesc si o viata frumoasa sa aveti.

3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O garsoniera intr-un oras mare e foarte scumpa. Vorbim de zeci de mii de euro. Banii astia cu greu ii faci, mai ales ca nu e suficient sa cumperi o casa, trebuie s-o mai si mobilezi si intretii (intretinere, lumina, reparatii, etc) cheltuind lunar bani cu ea. Pe langa asta vei mai cheltui bani si pe mancare, cosmetice, produse de intretinere (domestos, mopuri, detergent de vase) haine, transport, farmacie (cand e cazu) s.a.m.d. E greu de crezut ca-ti permiti asa ceva dintr-un salariu de debutant (fie si in IT, ca acolo se plateste cel mai bine) dar important este ca vrei iar asta este primul pas. Daca ai ambitie, faci orice.

| marin81 a răspuns:

Asta doar de tine depinde/ Cat de ambitios esti si de cat noroc o sa ai

| OmuCuBasca a răspuns:

Sa nu incetezi vreodata in a gandi asa cum o faci acum! Da, ai dreptate, vine vremea cand trebuie sa te rupi de cuib.
Daca esti istet si bun executant la locul de munca vei avea parte de aprecieri, inclusiv cele de natura financiara. Sa nu disperi! Totul este al dracului de greu la inceput, dar vei avea parte de linistea dorita atunci cand lucrurile se vor aseza. BAFTA-N VIATA, TINERE! happy