| Cra4678q a întrebat:

Doresc sa imi vopsesc dormitorul in nuanta bordo, insa nu stiu de ce culoare ar trebui sa fie nuantatorul pe care il pun in varul alb ca sa iasa bordo
Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Mult rosu, o mica idee de negru, si putin albastru.
Daca nu iti place din prima, poti adauga mai apoi cate putin fie din negru, fie din albastru. Iar ca sa ai idee ce poate iesi, e bine sa ai putin rosu curat alaturi, care in combinatie cu varul/lavabila va fi un rosu deschis, deci un roz.
Atentie insa daca vrei o culoare vie. Daca la var o scoti cu mult pigment, la lavabila ai sanse mici sa scoti nuanta care o vrei, datorita puterii de albire a lavabilului. Ideal ar fi atunci sa folosesti culori acrilice, te costa ceva mai mult, dar poti pune pe pereti exact nuanta care o vrei. Sau, te duci la supermarketuri de bricolaj, si acolo iti poate face nuanta la gata, daca o au in paletarele lor cu nuante, dar tot cu cost suplimentar.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa pui culoarea aia pe perete?
Este cea mai grea si mai iritanta culoare pentru sistemul nervos!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La Dedeman, la Savana si alti furnizori gasesti coloranti iar ametecatul in var este gratis la masina automata, ceea ce cu batul acasa nu prea faci tu. La ce culoare vrei tu ( de intensa ) o sa te coste colorantul mai mult ca vopseaua si vei mai pune si 25 de becuri in camera ca sa vezi ceva acolo. Una e sa vezi culoarea pe un petec si alta e sa o ai pe toti peretii. Nu e totuna sa gusti cu lingura sa vezi daca frige cu a manca o farfurie intreaga fierbinte.

| Neagu_Clara_2001 a răspuns:

Poti pune rosu inchis sau roz, depinde de cum vrei tu, m-am intalnit cu aceasta problema si am adaugat un rosu mai inchis, sper ca sfatul meu sa iti fie de ajutor!