| ByaBii a întrebat:

Eu locuiesc la bloc si de cand a venit caldura, noaptea, camera mea se transforma intr-o sauna si nu mai suport.Eu stau la etajul 6 si toata ziua caldura bate in geamuri si incalzeste camera iar seara simt ca ma topesc happy. Imi puteti spune ce as putea sa fac sa nu mai fie asa cald seara?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Nu prea ai ce face.
Solutia este un ventilator sau aparat de aer conditionat.
Poti pune in geamuri folie de aluminiu ca sa reflecte lumina soarelui, sa nu tii ferestrele deschise in timpul zilei (intra caldura de afara), sa faci cat mai mult curent (ca macar sa se ventileze camera) si cam atat.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca poti sa faci rost de gheata (eventual pui apa la congelator), si o pui in mai multe locuri in camera, ea se va topi, insa va avea nevoie de caldura pentru asta, deci va absorbi din caldura camerei tale. Cred insa ca iti va trebui cam multa - trei-patru castroane pline cu cuburi de gheata dispuse la distante cit mai egale intr ele. Iar cind se topeste gheata, trebuie inlocuita. Ar fi efectul invers al caloriferului care te incalzeste cind ti-e frig.

| relian a răspuns:

Blocul tau cel mai sigur nu este izolat.Tu ai spus noaptea deja radiaza caldura la greu.Un geam nu radiaza caldura noaptea ca n-are de unde.Deci ziua peretii de beton se inching rau de tot si noaptea ravarsa caldura.In ferestre poti pune folie din aia inchisa la culoare dar transparenta, este speciala pentru asa ceva.Vine cineva siti pune ca nu poti tu.Se pune pe afara de geam si se lipeste cu apa.Dar sa elimini caldura trebuie sa izolezi.Ca sa stii intr-adevar daca este de la izolatie ar trebuie sa stii cum este iarna. Daca si iarna este frig rau acolo e clara trebuie sa izolezi.Ce faci? Cumperi polistiren, placi din alea caree se vinde la bax de 2 sau 5 cm max de 5 cm, cumperi profile din alea de metal si le prinzi pe perete, aia se face foarte usor mai ales ca pweretii tai sint drepti la interior.Deci eu vorbesc de izolare la interior. Dupa cumperi adeziv si lipesti acele placi de pereti si chiar de tavan.Sa lipesti foarte bine sa nu lasi loc neizolat.Profile metalice vezi ca sint unele in forma de omega sau ceva de genul asta. Daca sint asa bagi in ele spuma daca ramine gol in omega ala. Dupa cumperi rigips si pui pe aceste profile.Toata lucrarea nu te costa cine stie ce daca o faci tu singur.Si de putut sigur ca poti daca te pricepi asa cit de cit. Daca nu aduci pe cineva care se pericepe si ii spui tu ce sa faca, nu sa-l lasi pe el ca stie el sa wfaca nimic.Stiu f bine cum sint meseriasii din Romania si ce gindesc.Ei doar gindesc ce au vazut prin alte parti. Izolarea asa se face la interior nu la exterior. Daca vrei sa ma asculti bine daca nu cum crezi.In Italia de ex mi-a spus soramea ca ei acum asa fac.Deci eu stiu chestia asta de ani de zile.Eu personal am facut pentru cineva tot la bloc avea o camera in care vara nu puteai sta.Si asa i-am izolat si acum spune ce bine ii este acolo, ca de nu ii faceam eu era de rau.Dar cum am zis au si sarit altii ca ce fac eu nu-i bine ca la exteriuor se face etc. Oamenii nu prea gindesc asta e problema.Si izolatia aia trebuie lipita nu lasata cu goluri de aer. Unia zic lasa goluri lasa goluri ca aerul izoleaza. Izoleaza ce? Aia e ca nu izoleaza nimic.Peretele tau cind se incinge logic daca izolatia nu e lipita de zid avind aer aerul ala se incinge si el normal si avind legatura cu camera prin rigips incalzeste si rigipsul apoi si aerul din camera. Daca lipesti bine peste tot zidul tot se inching pe afara dar cind caldura merge spre interiorul zidului se loveste de izolatie si nu poate trece dicolo ca n-are pe unde. Daca izolatia n-ar fi lipita da ar radia siar incalzi aerul asa cum am aratat.Deci izolezi bine tot.Nu lasa meserioasu sa faca ce vrea el sau ce stie el.Il platesti atunci face cei spui.Mama la fel a patit i-a facut un meserias juma de casa asa fara polistiren lipit si e cald, alta jumate i-am zis sa lipeasca si e racoare.Dar omu nu intelege pina nu vede el, dar cind dai bani si dupa trebuie sa reface nu cred ca e asa de bine.Deci chiar daca e sa pui aer conditionat topt trebuie sa izolezi.De ce? Pt ca daca sa zic pui aer conditionat ala o sa mearga intruna, niciodata nu se va opri pentru ca zidul radiaza caldura intruna.Deci vei plati current electric la greu. Daca izolezi atunci vei platit current electric de pe urma aerului mai putin decit ar consuma un bec.Camera odata racita nu se mai incalzeste decit daca lasi tu usa sau ferestrele deschise si intra aer cald.Ok sper sa intelegi ceva din ce am zis pe aici.Bafta si sper sa rezolvi.

| ByaBii explică (pentru relian):

Multumesc pentru raspuns.Am sa incerc sa fac ceea ce mi-ai zis si sper sa reusesc sa scap de caldura :3

Răspuns utilizator avertizat
| carla2010 a răspuns:

Ai draperie la camera? Inchide geamul cand incepe sa bata soarele si trage draperia. Lasa geamul deschis in alta camera din casa, in cel mai rau caz aerisesti doar seara in camera ta.