| FernandoDinPipirig a întrebat:

Salut la toata lumea! De curand m-am mutat singur intr-un apartament! Am o intrebare cam stupida dar vreau sa stiu un lucru...Mi-a venit lumina pe luna asta 3 milioane in fine asta nu conteaza dar pana acum n-am platit-o si urmeaza sa iau niste bani pe 1 aprilie. Vreau sa stiu daca nu as plati lumina intr-o luna oarecare, la inceputul lunii urmatoare imi va taia din prima? Sunt cam speriat ca nu vreau sa platesc mai mult dupa in caz daca or sa faca asta...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai timp sa platesti curentu pana la sfarsitu lunii viitoare de la data in care trebuie sa platesti factura curenta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Vezi pe factura data scadenta.De la aceasta data se aplica niste majorari. Daca factura e pe numele locatarului anterior, si depaseste cu 45 de zile termenul scadent, il pot taia oricand.

| mary4048 a răspuns:

Inainte de a-ti taia lumina primesti o notificare, dar eu zic ca ai timp toata luna aprilie sa platesti..nici nu au penalizari mari cei de la enel.

| PustiCool a răspuns:

Ideean este ca poti plati partial factura nu integral si suma mare se poate datora si plata regularizarii care se face o data le trei luni, mai poti suna la numarul de pe factura sa faci o aminare de plata nu ti se taie lumina decat dupa 30 de zile de la data scadenta a ultimei facturi, cu o somatie in prealabil