Întrebare recomandată | Angelworld a întrebat:

Salut tpu..Revin cu o problema. Cu cateva zile in urma mi-a bubuit becul in baie (am aplica, deci nu a fost nimeni ranit). Am scos filetul becului din dulie, am pus alt bec si nimic..Am schimbat intrerupatorul unde aveam probleme nimic. Ce am observat cand am masurat cu un creion de tensiune, am curent pe ambele fire... Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Creionul de tensiune iti arata prezenta unei tensiuni, nu si marimea ei. Verifica si sigurantele.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca problema asta ar trebui sa o lasi in seama unui electrician. Daca pe nul iti apare tensiune, oricit de mica ar fi ea (creionul iti arata doar ca ai o anumita tensiune), nu e ceva normal. Undeva se afla o legatura intre cabluri facuta gresit, sau tensiunea generata pe nul e cauzata de vreun aparat. Nu ai de unde sa stii, doar un electrician poate sa observe acest lucru, si, pentru ca ai de-a face cu curentul electric, cu care nu e de joaca, eu zic sa chemi de urgenta un elecrician, singura persoana autorizata sa se ocupe de instalatia ta.

| anonimg a răspuns:

Poate aici http://www.atelierulelectric.ro/raspuns.htm gasesti un raspuns mai bun.

Răspuns utilizator avertizat
| denyemy a răspuns:

Nu e normal sa ai curent pe ambele fire. Verifica instalatia.

| bilopart a răspuns:

Surt!

| Andreyok a răspuns:

E posibil ca la intrerupatorul schimbat sa nu se faca contact corect. Apoi ar trebui sa refaci legatura si de la stecher.