| anonimbuc21 a întrebat:

Salut
Pentru niște camere de supraveghere
Am niște cabluri video și alimentare de 15 m
As mai avea nevoie de 10m
Nu exista un adaptor și sa le unesc? Sau se pierde semnal? Sau trebuie cumpărat altul mai lung

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista mufe pentru prelungire, dar cel mai indicat este sa pui cablurile dintr-o bucata.
Depinde ce fel de cablu au camerele.
Daca este cablu coaxia, atunci se pot cumpara "la metru" (atentie la impedanta, de 50 sau 75 Ohmi!).
Daca este cablu UTP (de retea), asemenea cablu se gaseste gata mufat de 30m, dar se pot mufa si la fata locului (daca dispui de cleste special pentru mufare sau chemi un instalator de cabluri internet, sa te ajute).
Din pacate, in cazul conexiunilor USB, mufarea este foarte anevoioasa sau aproape imposibila, iar cabluri lungi se gasesc greu (pana la 5m) si trebuie adaugate multe bucati. Mufele USB nu sunt prea fixe, ca urmare cablurile se pot intrerupe repede la adaugiri.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cauta in manualul camerelor si vezi pe ce distanta pot merge cablurile. Dar sunt 90% sigur ca poti sa le unesti si 25m nu e o problema. Daca e distanta prea mare si pierd semnal, atunci ai luat camere de kko...

| trophin a răspuns:

Ori cum ar fi tot trebuie sa cumperi, ba ca îl prelungești ba ca îl schimbi cu altul de 25-30 m

| anonimbuc21 explică (pentru trophin):

Ma refer ca exista?

| trophin a răspuns (pentru anonimbuc21):

Exista... Tre sa fie... Ca doar nu poți sa cumperi un cablu de vapor, de la pupa la prrova, întreg 150 de metri

| trophin a răspuns (pentru anonimbuc21):

Sau poți happy dacă vrei laughing dar nu e nevoi

| trophin a răspuns:

Extensii
Ca la par laughing îl faci mai lung laughing

| trophin a răspuns:

Un tambur de cablu happy

| trophin a răspuns:

Sunt ma "mos și baba" de alea happy