| Illuminati2016 a întrebat:

Salut.Pot sa leg doua neoane t5 de 28w la un balast de 58w?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa functioneze, cu toate filamentele inseriate si cu starter universal (conectate ca doua tuburi de 16-20W), dar nu e sigur ca se vor aprinde.
Indicat este sa folosesti doua bobine de balast si doua startere, separat, fiecare de putere 28-35W.

De ce nu folosesti tub de 38-40W, care dau lumina mai mare si se gasesc mai usor in comert?

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Este balast electronic cu preincalzire nu am nevoie de starter

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Cele de 28w t5 sunt mai subtiri si arata mai bine plus ca sunt Philips HO care dau mai multa lumina decat un t5 normal a si se gasesc in dederman

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Nu exista "balast electronic", ci doar circuit electronic de comanda. "Balast"-ul este o bobina de soc, inseriat cu filamentul tubului.

Daca comanda este electronica, atunci depinde cum a fost proiectat.

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Nu e problema de "cum arata", ci de sarcina exact egala din punct de vedere electronic.
Poti afla doar prin incercare, dar trebuie sa te astepti la surprize.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Pai nu de aia ii zice mai simplu balast electronic

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Eu zic ca la -2W nu e problema

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Problema nu este la -2W, ci la echilibrul celor doua ramuri.
Care ramura are tensiune de deschidere mai mic, poate sa sunteze cealalta ramura, care sa nu se mai aprinda.

La fel se intampla si in cazul Led-urilor legate paralel, fara rezistente de echilibrare inseriate: daca Led-urile nu sunt perfect la fel (sunt din alte serii de fabricatie) atunci cei cu tensiune mai mica de deschidere vor lumina, suntand pe celalalte.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Eu am mai legat acasa la un balast dintr-un bec economic de 40w doua tuburi de 18w cap in cap si se aprind fara probleme cu toate ca nu au nici-un fir legat la mijloc

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Pai, ti-am spus: trebuie incercat.
Cateodata functioneaza. happy

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Eu mi-as lua unul de 58w ti dar nu au **** din dedeman cu lumina calda doar la comanda

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Eu folosesc in bucatarie 2 tuburi de 40 (38)W, fiindca in varianta Led intensitatea luminoasa este doar jumatate la acelasi consum.
La inlocuirea becurilor cu filament este castig mare (de cca. 8 ori), respectiv in cazul becurilor stradale cu vapori de mercur (de cca. 4 ori). In cazul tuburilor cu neon nu este castig, dar un tub de neon e functional pana la 5 ani de functionare cu 12 ore/zi (ceea ce nu prea merita modificarea pe Led).

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

T-ai sa-mi bag tuburile de 28w se aprind doar la capete si dupa se sting cum as putea sa le leg ca nu stiu schema pe balast electronic m-am gandit sa leg cele 4 fire la cele 8 capete ca si cum ai lega 1ctub dar in cazul asta dublez conexiunea de fire pe acelasi circuit

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

E complicat sa descrii aici, mai ales daca electronica nu este facuta pentru acele tuburi.
Ar trebui sa vad schema electronica sa dau un raspuns clar.
Pana atunci incearca sa legi paralel cele doua tuburi si leaga-le ca si cum ar fi doar unul singur.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Pai la asta m-am referit sa leg tuburile ca si cum ar fi unul singur si tot din acele fire leg si al doilea tub

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Leaga-le, dar - cum am mai scris - este posibil sa nu functioneze (daca tuburile nu sunt EXACT la fel sau daca electronica nu scoate tensiune suficienta pentru amortizarea gazului din tub.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si il legi de siguranța vecinului sa ramînă el fara lumină asa e frumoslaughing

| Illuminati2016 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ahahahaha dar sunt la casa deci imi sar mie