| ChituAlexandru1289 a întrebat:

Salut! Stie cineva ce bit trebuie sa folosesc sa strang acest surub? E de la un scaun de birou, am cumparat o gramada de biti si niciunul nu s-a potrivit. [ https://imgur.com/a/0UaVcqM ]

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evindent un inbus, dar cat de mare nu prea reiese din poza. Cel mai sigur este sa mergi cu surubul in mana la un magazin de scule si sa ceri un inbus potrivit.

Bula
| Bula a răspuns:

Un surub nu se strange /desface cu "biti", ci cu chei /surubelnite potrivite! tongue
Pentru surubul din imagine cauta "cheie IMBUS", de marimea hexagonului (masori distanta dintre laturile opuse, in milimetrii).

Daca duci surubul cu tine intr-un magazin de scule, vanzatorii iti vor cauta rapid cheia potrivita.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Nu te lua de el, poate are masina de insurubat, si atunci are nevoie de biti. Eu asa am strins mii de suruburi happy

| relian a răspuns:

Hex,asa se numesc acele scule pentru ca este un hexagon, deci cheile asa se numesc hex, iei si tu un set si una din ele se va pottivi sigur.

Nu mai zi bit ca unia cred ca-s submarine, asa cum vede bula laughing el nu stie ca ai spus in engleza.
Unia le zic imbus, dar este incorect, inbus este de fapt un brand care face scule.

| anonimg a răspuns:

Gasesti la dedeman sau orice alt magazin cu scule atat imbus de 4 mm, cat si bit numit "hex" tot de 4 mm.
Scrii pe google:
- "bit hex 4" sau
-cheie imbus 4 mm. (Pentru surub imbus).

| Zuzu1991 a răspuns:

Inbus/cap de surubelntia in stea cu 6 colturi
insa trebuie sa gasesti trusa potrivita, nu imi dau seama nici macar vag cat de mare e de fapt

| Legion7X a răspuns:

Imbus. Șurubul are forma capului de imbus.

| Alverto a răspuns:

Dar cu imbus ai incercat? : )