| anonim_4396 a întrebat:

Salut,stie cineva cum scap de otetarii din gradina? A fost mai intai o planta otetar, a crescut mare,l-am taiat, apoi au rasarit aproape in toata gradina.An de an scot puietii din radacina dar tot rasare din pamant.Stie cineva cum cap d aceasta planta definitiv?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da cu erbicid total.Lasai sa aiba Frunze si apoi baga vreo 2-3 tratamente asa la 3-4 saptamani si erbicidul de contact se duce pina in radacina si omoara planta definitive.Nu afecteaza decit plantele atinse. Dupa ce erbicidezi a doua zi poti planta sau semana orice doresti in locurile atinse, adica nu omori decit daca dai pe frunzele plantelor.Dar otetatrii aia ii lasi asa sa aiba Frunze, dupa daca nu se usucu in 3-4 sapatamini mai bagi un tratament.Baga concentratie cit spune acolo la maxim.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Mersi,aam-au sfatuit si satenii, am mai gasit si un site in care imi spunea sa erbicidez pe frunza. Chestia e ca a fot numai o planta, a crescut si apoi am taiat otetarul ca deranja firele de la stalp.Ce planta dom'le ca daca tai mama, ies din toate radacinile pui.Acuma ca mi-ai raspuns,o sa las portiunea aia de gradina nesamanata un an doi,si erbicidez direct pe frunza. Trebuie sa moara pana la urma ca nu are incotro. erbiciul se numeste Glyphosate, Roundup, Sau alt erbicid cu Glifosat, leau si la doua sapt, ca zau, nu mai stiam cum sa cap de ei. apropo, cica puietii se vand cu 50 ron planta ca planta decorativa, serios, stiai?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum stiu si eu ce copac ai tu la ce spui tu otetar. Spun asta pentru ca mai este inca un arbore numit Ailanthus - Cenuser sau Otetar fals.Acest arbore nu este foarte mare si atunci cind tai copacul se intimpla ce ai spus tu apar ca din pamint zeci sute de puieti, adica drajoneaza foarte puternic.Si normal orice copac poate fi folosit ca arbore ornamental, acesta despre care eu am spus este orginar din CHINA dar sa adapatat foarte bine la noi de spui ca e de cind lumea.Frunzele la asta ce eu spun sint foarte mari uneori ajungind si la 1 m lungime si sint asa ca forma ca o pana-imparipenat compuse, adica pe acel ax sint foliole de o parte si de alta iar in virf se termina cu o singura folioala.Asta e otetarul fals. Florile mascule sint urit mirositoare, inflorind vara.Se foloseste la fixarea terenurilor in panta.Este foarte rezistent la poluare, nu-i trebuie mancare multa, nici apa ca este foarte rezistent la seceta, in schimb este sensibil la ingheturi puternice. Daca ar fi asa geruri din astea cumplite ar disparea de la sine.Acum Otetarul adevarat se numeste Rhus, acesta este un arbust de 3-8 m uneori arbore ramificat.Frunzele sint asemanatoare ca si la otetarul fals numai ca toamna frunzele devin rosii, cauza pentru care I se spune si otetarul rosu. Florile sint in virf ca un mot si sint f decorative, raminind si iarna pe arbust.Si acesta drajoneaza foarte puternic as zice mai puternic decit otetarul fals, undeori devenind invadator, adica nu mai poti scapa de el.Acum din ce am zis aici tu stii ce ai exact acolo.Asta a fost asa sa ai idee despre ce este vorba.Deci acesti arbusti si arbori au radacinii forte ramificate si cu niste muguri pe aceste radacini(drajoni) si atunci cind copacul mama este taiat toti acei muguri de pe radacini ies afara, devin plante noi. Iara despre erbicidat normal pe Frunze se da ca altfel nu ai cum distruge o planta.Se da pe Frunze, planta absoarbe erbicidul prin stoamate ce se gasesc in frunza si duce seva pina la radacina sin toata plata si asa o sa fie distrusa.Deci oamenii sa nu creada ca plantele trag ceva doar pe la radacina si ridica sus spre tulpina si Frunze.De fapt la plante principalul motor este frunza ea produce mincarea, fara o planta nu ar putea exista.Pe acolo transpira, pe acolo respira, bine si prin radacini dar frunza este totul la orice planta verde.Deci folosesti Roundup cum ai spus dai pe Frunze la 2 saptamani si distrugi, nici nu o sa treaca 2 ani.Totul este sa nu-i tai, sai lasi sa inverzeasca, sa faca Frunze dai pe ele cu erbicid si leai facut felul. Otetarul asta rosu da este o planta decorativa si se vinde cum ai spus.Dar asta la oras ca la tara oamenii nu prea sint curiosi de specii ornamentale.Omul isi pune un cais, un prun de la care sa foloseadca ceva.Si asa ca ornament, umbra planteaza un nuc. Orice planta este decorativa dar acolo unde este nevoie de ea si cu asta se ocupa firme care produc f multe specii de plante decorartive. Puietii aia care se vind se cresc in ghiveci si asa se vinde. Uite ca tu nu mai poti scapa de ei.Dar cu erbicid sigur ii vei termina.Bafta si numai bine

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Multumesc pentru informatie,un raspuns adevarat, Da e vorba de otetarul fals, am cautat espre otetar in google ar numai de otetarul rosu am gasit. Da au frunzele foarte urata mirositor, Acum ca stiu, voi lasa sa creasca si le voi erbicia frunzele, i repet la fiecare 2 saptamani. A fost numai o planta la inceput si am lasat-o sa creasca, da o umbra excelenta, dar apoi am fost nevoit sa-l tai ca deranja firele e electricitate.Asa este orice planta face fotosinteza in frunza, mersi inca odata.

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Se toarna ulei ars de masina la radacina.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Radacinile lor sunt adanci, si se inmultesc dintr-o simpla ramasita.Trebuie o sapatura adanca, in toamna, apoi ierbicidat, cam la 2 saptamani reluand operatia.

| myhay63 a răspuns:

Sapa si scoate radacina de la otetarul vechi, daca nu merge toarna niste ulei unde cresc.

| dan_8713 a răspuns:

Salutare! ai reușit sa scapi de oțet?

| anonim_4396 explică (pentru dan_8713):

Da. Dupa 3 ani de sptropit intr-una.In doua galeti de apa am pus un litru de Glifosat. A iesit o solutie foarte tare bineinteles. Cand a fost caldura amre, pe la ora 12 la prans, am stropit frunzele. Otetarii cei inalti i-am aplecat si i-am stropit frunzele dar si puii de jur imprejur Cam de trei ori intr-o vara am aplicat metoda asta. Asta-i al doilea an, mint. Deci in doi ani am resuit sa scap de ei. De jur imprejurul otetarului mai ies pui. I-am lasat cam pana aproape de genunchi si m-am pus din nou cu stropitul de la mic la mare, dar am stropit serios nu gluma. In prima saptamana anul trecut se uscasra frunzele dar cum sunt drajoni in pamant dadea sa iasa. Ii lasam, cum ti-am spus, pana la genunchi si iar ii stropeam de la mic la mare. Acum cateva saptamani am smuls puii uscati, uscati dar si parintii erau la fel de uscati. Trebuie numai sa urmaresti sa nu scapi vreau pui ca air se intinde. E...planata dracului. Glifosat se gaseste peste tot, la litru, la umatate de litru. Pui juma de litru in 10 litri de apa si iese o solutie foarte tare. Bineinteles ca pe bidonul de Glisfosat scrie ca se adauga nu stiu cate zeci de grame la 10 litri, dar eu am pus juma de litru de Glifosat la 10 litri de apa, sa ii sature dracu. Un milion m cheltuit (doi litri am cumparat) dar stiu ca am scapat de ei.

| En1919 a răspuns (pentru anonim_4396):

E de groaza ce planta este acest otetar. Mi-a napadit gradina care este mare si apar noi plante mereu desi le tai mereu. Nu prea agreez ideea sa folosesc Gliphosat dar se pare ca nu am de ales. Voi incepe lupta cu astia, cred ca sunt sute de tulpini, sa vedem cum merge.