| skyrim2 a întrebat:

Salut TPU, am o casa de 100 mp parter plus mansarda din bca pe lățimea peretelui de 20 cm, înălțimea jos este de 2, 70 m cu poliester de 3 cm pe tavan, mansarda este de 2, 20 m înălțime, pe viitor o voi izola cu poliester de 10cm pe afara, întrebarea este la caldura sa optez pentru lemne sau gaze, în condițiile menționate, cam cât credeți ca ar veni făcută la gaz pe luna?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiscutabil pe gaz.
Cel mai important de izolat este tavanul de la mansarda, baga acolo vata cat cuprinde.
Daca o izolezi bine, factura de gaz nu ar trebui sa depășească 2500 pe an.

regis
| regis a răspuns:

Filrreaza bine informatiile pe care le primesti, unii confunda caldura specifică sau capacitatea termica cu rezistența termică.
Izolarea locuintelor se face pe exterior, o data pentru a mari inertia termica, a doua pentru a scoate punctul de roua in exteriorul zidului. Doar unde este imposibil sau foarte costisitor se opteaza pentru izolarea interioara.

Daca vrei opinii avizate, nu te lua dupa zidari, ai posibilitatea din cateva clickuri sa consulți opinii ale inginerilor si arhitectilor, care au mai dat pe la școală si inteleg diferentele dintre capacitate resistenta.

Bula
| Bula a răspuns:

Factura de gaz va fi in functie de rezistenta de izolare termica al intregii cladiri, respectiv temperatura de afara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pui centrala pe gaze, ce te complici cu lemne ca in anii 80

| relian a răspuns:

Pt gaz ar fi ideal daca ai gaz, ce sa faci cu lemne, se stinge focu gata si caldura, multa munca la lemne.
In ce priveste casa sau constructia, grosimea zidului nu ar avea vreo importanta daca ai izola bine, deci poti avea un zid si de 2 cm grosime,daca izolzi bine aia e tot ce conteaza.
Am vazut spui pe viitor o sa o izolezi pe afara,greseala,mai bun este sa izolezi la interior.
Am vazut spui pe nu stiu ce tavan ai polistiren,asta este super bine,dar intrebarea mea este peste acel polistiren ce este pus?
De este incarcatura de ciment iar greseala,deci atunci cand izolezi la interior cu ce o fi peste pui rigips,dupa o sa faci economie cu caldura.
Izolarea la exterior este o prostie,unde pui felul la romani dea izola cu stuco ce nu stii ce tara mai foloseste metoda aia subtire atingi cu degetu s-a spart laughing,deci la exterior dai incarcatura pe perete,dai vopsea,la interior izolezi si peste pui rigips,atunci faci economie la caldura,asta vizibil.
Daca tu incarci interiorul cu mortar,deci ciment si incalzesti cu gaz, o sa vezi tu cat o sa platesti laughing
Eu iti si pot demonstra, dar asta iarna, dar o poti face tu singur, iarna cu casa iazolata la exterior, cu caldura in casa de stiu si eu 18-20 grade pune mana pe pereti si sa spui cum simti peretii.

Dupa asa ca idee,pune o bucata de rigips mica sau cat vreo tu,linga un perete,lasa-l acolo cateva zile,apoi pui mana pe peretele cu mortar si pui mana si pe acea bucata de rigips,dupa sa vii sa spui cum si ce ai simtit.
Multi nu stiu, cimentu totdeauna este rece, Gipsul este totdeauna cald.
Ca sa izolezi la interior, ar trebuie sa prinzi profilele alea pe pereti si pe tavan, intre lipesti polistirenu ala de 5, apoi pui rigipsu dai gled si stai ca in baie, adio mucegai, adio condens, o suta de ani garantat nu vei avea probleme.