Întrebare recomandată | Cosmin273 a întrebat:

De curand am achizitionat o casa P+M cu instalatie de incalzire in pardoseala. Casa nu are centrala, dar am auzit ca centrala este speciala pentru incalzirea in pardoseala. Ce centrala imi recomandati, tinand cont de faptul ca, casa are 150m2.

Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Acea parte speciala a centralelor pentru incalzirea in pardoseala o reprezinta temperatura minima la care apa din instalatie poate fi setata. Asta pentru ca o podea prea calda devine inconfortabila.
Eu am o centrala Bosch Condens 2000W de care sunt foarte multumit, este adecvata si pentru încălzirea in pardoseala, temperatura minima ce poate fi setata fiind de 38 grade celsius.
Ca si putere, la 150 mp (fiind incalslzire in pardoseala, inaltimea nu prea conteaza) o centrala de 24 kW este mult peste necesarul tau.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cere de la vanzator proiectele casei, inclusiv proectul instalatiei de incalzire!
In proiect gasesti la ce tip- si parametrii de centrala a fost proiectata instalatia.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Eu am la mama Vitodens 100 pentru incalzirea in padoseala. Sunt foarte multumit de cum functioneaza si de consum. Pentru confort sporit la apa calda iti recomand sa iei centrala in varianta doar pentru incalzire si boiler pentru apa calda. 24 kw este ok pentru suprafata casei. Eu o recomand, este printre cele mai bune centrale existente pe piata din clasa ei.