| PlayerE7 a întrebat:

Idei despre cum sa dezghet o conducta de apa?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de situatie. Uneori cu apa calda, alteori cu un foehn sau un pistol cu aer cald, cu o aeroterma, cu o lampa de gaz, cu un cablu de degivrare etc.

| darrio2007 a răspuns:

Cu apa fierbinte. Torni pe ea.

| lpavel a răspuns:

Cu apa fierbinte! Torni apa fierbinte peste ea sau infasori teava cu o carpa groasa si torni apa fierbinte peste ea! simplu, nu-i asa? happy

| NLS a răspuns:

E vorba de centrala proprie, si tevi din perete?
Pune un calorifer pe ulei, sau orice alta sursa de caldura suficient de puternica, langa zona respectiva, daca prin perete a inghetat.
Daca nu toate tevile sunt inghetate, lasa apa calda sa curga la un alt robinet, dintr-o alta incapere.

Daca ai calorifer tip scara la baie, vezi daca nu poti turna apa calda pe la cepul din partea de sus.
Chiar daca el nu e inghetat, o parte din apa fierbinte va ajunge si in zona dopului.

| raMLesS a răspuns:

Torni apa clocotita pe ea, sau suni la dezghetizatori sa vina ei.

| ROberrt86 a răspuns:

Inchide robinetul de alimentare, incalzeste linia de la robinetul inghetat catre exterior pana topesti blocajul.