| FercuAndrei1992 a întrebat:

mi-a cazut telefonul un fantana, mai este potabila apa? Ma ingrijoreaza substantele din baterie.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Stai calm, continutul bateriei este bine sigilat, tocmai in cazul acestor incidente.
Daca bateria chiar s-a desfacut, desi sunt slabe sanse, ar trebui sa observi niste dare transparent-albe prin apa si un miros intepator, atunci clar nu trebuie sa bei apa.
Incearca sa gasesti cat mai rapid o metoda de a scoate telefonul din apa.

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fundă pentru intrebare! e nambăr oan

| anonimg a răspuns:

Fântânile sunt mereu apă curgătoare.
Important este să faci tot posibilul să scoți telefonul de acolo. Metoda cu magnetul mi se pare cea mai buna. Fă-ți rost de pe internet de un magnet nu mai ușor și nu mai puțin lat decât telefonul. Leagă-l bine cu o sfoară și mișcă-l ușor până în fundul fântânii. După aceea lași apa cel puțin 30 minute să se limpezească (pentru că este curgătoare, dar nu la fel de repede ca un râu).

| regis a răspuns (pentru anonimg):

Băbăiatule, de unde scosasi tampenia asta?!?

| Werrich a răspuns:

Tu stii ce intra in apa aia din fantana? Pai gainat, fulgi de porumbei care intra sa bea apa, frunze, deseuri de la ploaie, praf, pamant.

| FercuAndrei1992 explică (pentru Werrich):

Fantana este in interior, poate doar din infiltratii sa ajunga ceva in apa

| cfrtobias a răspuns:

Ai sunat sa vezi de mai merge telefon? poate cu o pompa scoti toata apa si isi revine singur de e...

| cfrtobias a răspuns (pentru cfrtobias):

Faza e ca dupa trebuie sa scoti atunci si telefon cumva... daca ar merge cu magnet cum zic mai sus

| cfrtobias a răspuns:

Ce telefon era?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa mai e potabila, dar telefonul cred ca si-a dat duhul.

| Michaeel a răspuns:

Normal ca mai e potabilă apa, dar tu de telefon ar trebui sa te îngrijorezi ca apa de la un telefon scăpat nu se murdărește dar telefonul se strica.

| FercuAndrei1992 explică (pentru Michaeel):

Telefonul sigur e distrus, pe mine ma ingrijoreaza substantele din baterie

| ViruseZ a răspuns (pentru FercuAndrei1992):

Cum ti-am mai spus, acele substante sunt destul de bine protejate, sunt sanse mici ca apa sa nu mai fie potabila.

| Michaeel a răspuns (pentru FercuAndrei1992):

Pai ce substanțe sa fie într-o baterie? Nu cred ca apa s-a afectat asa de tare doar ca ai scăpat telefonul. Bea din ea, poate îți formezi o idee.

| gigite a răspuns:

Propunere de scoatere si salvare: un magnet de marime mare (de difuzoare- sunt ca niste rulmenti) sau mai multe legate si apoi cu o ata/sfoara o cobori si-l cauti si poate se lipeste/magnetizeaza si-l scoti la soare.
mult succes, si funda, da?

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Eu l-am scapat in galeata cu aracet, si spalat cu fata, in jos, ca avea taste, am avut probleme la auditie si l-a reparat service-ul.

| ValentinGabi a răspuns:

Sigur că este potabilă nu-ți fă griji, într-o fântâna mai sunt si broaște, șerpi, găinaț de la păsări de pe cer așa că stai liniștit

| ViruseZ a răspuns:

Mai repede mi-ar pasa de ce intra in fantana! Deseuri, praf etc. Telefonul, pune-l in orez ca vine un chinez sa il repare! rolling on the floor

| FercuAndrei1992 explică (pentru ViruseZ):

Problema e ca telefonul este pe fundul fântânii, eventual sa trimit chinezul sa il recupereze laughing)

| ViruseZ a răspuns (pentru FercuAndrei1992):

Nu ar trebui sa te ingrijorezi prea tare. Telefoanele noi au bateria destul de protejata. Si de chestia cu chinezu, arunca niste orez in fantana ca vine rolling on the floor.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Daca telefonul a cazut in fantana si este unul care are protectie waterprof, nu iti fa griji si scoate-l cat mai repede din apa. In caza contrar, incearca sa il scoti, iar daca apa are o are un miros ciudat, inceteaza sa o mai bei.

| Lorastan123 a răspuns:

Dmn, da.